Finał międzynarodowego projektu KINEMA 2016 nasz!

Finał międzynarodowego projektu KINEMA 2016 nasz!

Czym jest KINEMA? Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą – kilka słów wyjaśnienia. KINEMA to międzynarodowy niemiecko – francusko – polski projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, interesujących się kinematografią oraz próbujących własnych sił w trudnej sztuce, jaką jest bez wątpienia kręcenie własnych filmów i to na dodatek w języku obcym. Nasze liceum uczestniczy w tym projekcie od dwóch lat. Jesteśmy jedyną wrocławską szkołą zaangażowaną w ten projekt, prócz nas uczestniczy w nim jeszcze sześć szkół dolnośląskich: z Oleśnicy, Ząbkowic Śląskich, Karpacza, Jeleniej Góry i niewielkiej miejscowości Góry. Wraz z kolegami z Niemiec i Francji polscy uczniowie – po czterech z każdej szkoły – tworzą międzynarodowe zespoły, które w czasie roku szkolnego realizują nakreślone przez opiekunów swoich grup zadania projektowe, związane z realizacją kilkuminutowych filmów na określony temat. Następnie filmy te są analizowane przez partnerów z zagranicy, powstają komentarze filmowe podsumowujące z jednej strony sposób ukazania problemu, a z drugiej oceniające umiejętności filmowe kolegów takie jak: napisanie scenariusza w języku obcym, gra aktorska, kręcenie i montowanie filmu, dobór muzyki podkreślający właściwą wymowę ukazywanego problemu. Wszystkie te umiejętności muszą potwierdzić uczestnicy projektu podczas finału projektu, którego tegorocznym gospodarzem była strona polska, a dokładniej mówiąc Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Tegoroczny finał odbył się w dniach 17 -22.04.2016r i trzeba przyznać, że był wielkim organizacyjnym sukcesem. Odpowiedzialnym za przygotowanie spotkania prawie stu uczestników z Niemiec (Dolna Saksonia), Francji (Górna Normandia i Marsylia) oraz Dolnego Śląska udało się doskonale wybrać miejsce finału, którym był przepiękny kompleks pałacowo- ogrodowy na wrocławskich Pawłowicach należący do Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Miejsce to ze względu na swoją wyjątkową urodę stało się pięknym tłem dla powstałych tu filmów, ponieważ zadaniem każdego z siedmiu międzynarodowych zespołów było nakręcenie filmu uwzględniającego walory tego miejsca. Okazało się, że prócz umiejętności językowych niezbędnych w prawidłowej komunikacji w zespole, nie mniej ważnym czynnikiem pracy uczniów była umiejętność pracy w zespole: przydział zadań poszczególnym członkom oraz sumienność w ich realizacji. Doskonała praca w zespole była warunkiem niezbędnym warunkiem odniesienia końcowego sukcesu. I nam się to udało! Nasz film w opinii większości uczestników finału oraz goszczących podczas gali finału specjalistów filmowych okazał się być najlepszym! Nasz zdolny team zajął I miejsce, czym zasłużył sobie na nagrody ufundowane przez urząd marszałkowski. Wszyscy członkowie naszego zespołu zasłużyli na to wyróżnienie, a byli to: Ashley Ritz i Ambre Guillot z Francji, Frederike Jula Otto, Jordan Grawenhoff, Timo Damm z Niemiec, Aleksandra Szczerbicka, Dominika Gołąb, Adam Bystry i Maciej Michniewicz z naszej szkoły. Wymienić wypada także nauczycieli – opiekunów zwycięskiej drużyny: Anke Bédoucha (Francja), Leonie Kißler (Niemcy) i Danuta Lipińska. Praca w tym zespole dostarczyła nam wszystkim wiele satysfakcji i wzruszeń.

Należy podkreślić, że prócz wytężonej pracy na planie filmowym uczestnicy spotkania we Wrocławiu mięli także okazję poznać historię i najpiękniejsze zabytki naszego miasta dzięki programowi turystycznemu przygotowanemu przez organizatorów. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wizyta w naszym mieście (dla wielu pierwsza w Polsce) dostarczyła wielu wzruszeń i niezapomnianych chwil. Przy pożegnaniu usłyszeliśmy wiele ciepłych słów na temat pobytu w Polsce, piękna Pawłowic i Wrocławia, doskonałej organizacji finału projektu. Nie obyło się też bez łez… Jak widać Polska po raz kolejny okazała się być gościnnym i serdecznym gospodarzem.

Kolejny rok pracy za nami, w przyszłym roku podbudowani zwycięstwem i z nową energią przystąpimy do realizacji nowych wyzwań i zadań w ramach projektu KINEMA.

Opiekun projektu: Danuta Lipińska

Dziś pozostały nam piękne wspomnienia, jednym z nich dzieli się Dominka Gołąb:
Projekt Kinema to nie tylko praca nad filmem, ale przede wszystkim poznawanie innych kultur, języków i niesamowitych ludzi. Czterech Polaków, troje Niemców i dwie Francuzki – zespół idealny! Po poznaniu imion, które swoją drogą nie były takie łatwe do wymówienia, doszliśmy do wniosku, że najlepszym sposobem na komunikację będzie język angielski – sprawiedliwie, bo dla wszystkich był to język obcy. Szło nam świetnie! Nie obyło się bez wzajemnej nauki naszych języków ojczystych. I nagle okazało się, że trudniejszy od niemieckiego jest francuski! Nie obyło się też bez wymiany krajowych przysmaków. Naleśniki z Francji i czekolada z Niemiec, ach! Integracji sprzyjało nie tylko wspólne spędzanie czasu na planie, ale przede wszystkim czas spędzony razem podczas przerw i wieczorami. Wspólne ognisko, śpiewanie wszystkim dobrze znanych hitów i wydawać by się mogło, że znamy się od lat. Pożegnaniom towarzyszyły łzy i nadzieja, że jeszcze się spotkamy, może za rok w Hanowerze podczas następnego finału. Wspaniały czas, rozwój i niesamowici ludzie – i to wszystko właśnie dzięki udziałowi we wspaniałym projekcie KINEMA!

W tym miejscu pragniemy serdeczne podziękować p. Katarzynie Łaszkiewicz, której fachowa pomoc przy powstawaniu scenariuszy do naszych projektowych filmów jest nie do przecenienia! Osobne podziękowania należą się też naszym aktorom Grzesiowi Drobnikowi, a zwłaszcza uzdolnionej aktorsko Justynie Wittlin, której nieskazitelna niemczyzna, doskonały akcent i perfekcyjna wymowa zachwyciły nie tylko nas, ale i władających na co dzień tym językiem naszych partnerów z Brunszwiku. Komplementy z ich ust były dowodem najwyższego uznania dla jej talentu i umiejętności. Bez pomocy Justyny i Grzesia – bez ich wspaniałej gry w naszych filmach – nie mielibyśmy tyle satysfakcji i zadowolenia z dobrze wykonanej pracy.

Link do filmu: https://vimeo.com/164235011