Finał XX Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz 2024

Dnia 04 kwietnia 2024 roku  w naszej szkole odbył się Jubileuszowy Finał konkursu fizycznego. To już dwudziesty raz byliśmy gospodarzami Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz 2024. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Wrocławia oraz wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Wszystkie etapy organizujemy we współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Wydziałem Fizyki i Astronomii  Uniwersytetu Wrocławskiego.

                W finale konkursu uczestniczyli uczniowie z różnych szkół ponadpodstawowych, którzy zaprezentowali przygotowane przez siebie referaty, pokazy i inne formy dokumentujące  ich własne prace związane z zainteresowaniami, fascynacjami naukowymi czy też z własnymi badaniami z dziedziny fizyki i astronomii. Prezentacje 10  finalistów konkursu oceniało jury w składzie:

Przewodniczący:

  • mgr Beata Krywult – Szczudło  – wicedyrektor dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Nr X we Wrocławiu

Członkowie jury:

  • dr hab. Ewa Dębowska, emerytowana profesor UWr, przewodnicząca  Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego,
  • dr hab. Agnieszka Ciżman z Katedry Fizyki Politechniki Wrocławskiej,
  • dr hab. Wojciech Kamiński z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • dr hab. Arkadiusz Berlicki, profesor UWr  z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego,  

            Z przyjemnością informujemy, że zwycięzcą  konkursu oraz nagrodę główną XX edycji Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz  2024 otrzymał:

      Kajetan Gułaj  uczeń Liceum Ogólnokształcącego Nr V we Wrocławiu, który zaprezentował pracę na temat:  „W jaki sposób kąt wewnętrzny stożka wpływa na wartość jego prędkości granicznej?”

LAUREATAMI zostali:

   Jakub Łuc  – I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w  Oleśnicy,

   Kacper Kasperek  –  Liceum Ogólnokształcącego nr I w Oławie

   Paweł Smolnicki  – Liceum Ogólnokształcącego nr I w Oławie

Kajetan Gułaj otrzymał  „INDEKS POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ” oraz „INDEKS STUDENTA WYDZIAŁU FIZYKI I ASTRONOMII UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO”  na kierunkach: astronomia, fizyka oraz Informatyka stosowana         i systemy pomiarowe. W tym roku mamy wyjątkową edycję a więc i nagrody były wyjątkowe: Zwycięzca otrzymał wspaniały tablet graficzny XP-PEN oraz nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez Politechnikę Wrocławską, Feynmana Wykłady z fizyki ufundowane przez Wydział Fizyki i Astronomii  Uniwersytetu Wrocławskiego i słuchawki bezprzewodowe, nauszne Sennheiser HD 450 BT ufundowane przez Departament Edukacji we Wrocławiu.

Dodatkową nagrodę otrzymała nauczycielka  Zwycięzcy Konkursu pani Natalia Buczak – nagrodą jest zaproszenie dla klasy wraz z nauczycielem na Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uczniowie będą mogli zwiedzić zaplecze Uniwersytetu Wrocławskiego między innymi laboratoria i poznać pracę wybranych pracowników.

Wszyscy pozostali laureaci  otrzymali „INDEKS STUDENTA WYDZIAŁU FIZYKI I ASTRONOMII UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO” na kierunkach: astronomia, fizyka oraz Informatyka stosowana i systemy pomiarowe oraz nagrody rzeczowe m.in. słuchawki bezprzewodowe, douszne JBL ufundowane przez Departament Edukacji we Wrocławiu i nagrodę książkową i rzeczową  ufundowaną przez Politechnikę Wrocławską oraz książkę przez Wydział Fizyki i Astronomii  Uniwersytetu Wrocławskiego

   Jan Szot zII Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildenfonsa Gałczyńskiego w Olsztynie, otrzymał nagrodę publiczności  (Słuchawki bezprzewodowe, nauszne JBL ufundowane przez Radę Rodziców przy Liceum Ogólnokształcącym Nr X we Wrocławiu) .

Tytuł finalisty otrzymali:

Tymoteusz Rekuć  – Liceum Ogólnokształcące Nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,

Jan Szot – II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildenfonsa Gałczyńskiego w Olsztynie,

Szymon Lisik – II liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie,

Bogusz Szulecki – Liceum Ogólnokształcące Nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,

Maciej Kiziński – II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildenfonsa Gałczyńskiego w Olsztynie,

Bartłomiej Persak – I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w  Oleśnicy,

Finaliści konkursu otrzymali nagrodę książkową i rzeczową ufundowaną przez Politechnikę Wrocławską i książkę przekazaną przez Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wszystkim laureatom i finalistom konkursu serdecznie gratulujemy.

Uczestnicy konkursu po zmaganiach konkursowych wraz z nauczycielami, kolegami oraz uczniami z naszej szkoły wysłuchali wykładu, który poprowadził pan dr inż. Maciej Mulak, prof. Politechniki Wrocławskiej z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej pt.  „Czy mrówka jest silniejsza od King Konga? O efekcie skalowania w przyrodzie i technice”

Uczestnikom dziękujemy za udział a  nauczycielom i pracownikom uczelni za ciężką i sprawną pracę.

Dziękuję również uczniom klasy III E za pomoc w organizacji i prowadzeniu gali finałowej XX Edycji Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz 2024.

                                                                                                  Małgorzata Kajser – Stysiak