Udział uczniów naszej szkoły w międzynarodowym projekcie filmowym „KINEMA TRIANGULAIRE”

We wrześniu tego roku nasze liceum zostało zaproszone przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego do udziału w międzynarodowym trójstronnym projekcie „KINEMA triangulaire”. Projekt ten skierowany jest do nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Dolnego Śląska, Dolnej Saksonii oraz kilku regionów Francji. Liderem przedsięwzięcia jest Ministerstwo Edukacji Dolnej Saksonii, które do współpracy zaprosiło Kuratorium Oświaty z Remis (region Szampania Ardeny) i Aix-Marseille (region: Prowansja -Alpy – Lazurowe Wybrzeże) z Francji oraz Wydział Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Liceum Ogólnokształcące Nr X we Wrocławiu jest jedną z trzech szkół naszego regionu i jedyną z Wrocławia, które uczestniczą w tym interesującym projekcie. Na to wyróżnienie zapracowaliśmy sobie dzięki udziałowi w dwóch konkursach filmowych, organizowanych przez Urząd Marszałkowski w roku 2012 i 2013 we współpracy z Dolną Saksonią i wyżej wymienionymi regionami z Francji. W tych konkursach nasi uczniowie dwukrotnie zajęli trzecie miejsce. Dzięki temu uczestniczyli wiosną 2012r. w uroczystej prezentacji nagrodzonych filmów w Hanowerze, a w następnym roku w ceremonii rozdania nagród w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.

Twórcy projektu Kinema wyznaczyli sobie dwa główne cele. Propagowanie edukacji filmowej oraz edukacji międzykulturowej i przy okazji doskonalenie umiejętności językowych uczniów. Natomiast głównym zadaniem projektu było i jest promowanie dialogu ponad granicami kulturowymi i językowymi oraz wzmacnianie dialogu między sztuką i edukacją filmową. Bazą wspólnych działań młodych ludzi jest analiza wybranych filmów na podstawie materiałów opracowanych przez opiekunów projektu. W roku bieżącym analizowano niemiecki film „Jack” oraz francuski obraz „Tajemnica ziarna”.

Tegorocznym zadaniem uczestników projektu było nakręcenie przez młodzież z każdego regionu krótkiego filmu poruszającego problemy współczesnej rodziny na podstawie samodzielnie napisanego scenariusza w języku obcym. Uczniowie naszego liceum nakręcili film w j. niemieckim, podobnie jak ich koledzy z Francji. Natomiast grupa niemiecka zrealizowała film w j. francuskim z niemieckimi napisami. Nie mniej ważnym elementem projektu była wnikliwa analiza i ocena powstałych filmów przez młodzież na płaszczyźnie międzynarodowej poprzez platformę edukacyjną e-twinning.

W dniach 13-18 kwietnia 2015 r. uczestnicy projektu ze wszystkich krajów spotkali się we Francji, w stolicy Górnej Normandii – Rouen, gdzie w międzynarodowych grupach kręcili wspólne filmy. Naszą szkołę w projekcie reprezentowali: Justyna Wittlin z II c, Ola Szczerbicka z II f oraz Adam Bystry z I f. Ekipa, w której pracowali, miała za zadanie nakręcić nowe – alternatywne zakończenie do filmu „Jack”. Współpraca w polsko – niemiecko – francuskiej grupie układała się doskonale, podobnie jak i komunikacja językowa. Najpierw powstał scenariusz filmu, potem rozdzielono zadania i role. Ponieważ Adam jako jedyny mężczyzna w całej grupie zajął się filmowaniem, wszystkie role filmowe – także męskie – zagrały dziewczęta. Justynie przypadła rola głównego bohatera Jack’a. Żonę Jack’a zagrała koleżanka z Francji, a córkę dziewczyna z Niemiec. Ola z wraz z dwiema uczennicami z Francji zajęły się montażem filmu.

Efekt końcowy prac poszczególnych grup podziwiać można było podczas uroczystej prezentacji, na którą oprócz uczestników projektu zaproszeni zostali organizatorzy i pomysłodawcy przedsięwzięcia. Zadziwiającym było, że w tak krótkim czasie wszystkim ekipom udało się stworzyć naprawdę ciekawe prace, docenione przez widzów głośnymi brawami.

Czas w Rouen szybko minął, według wielu uczestników projektu za szybko. Okazało się, że zaangażowanie w pracę i kreatywność – nawet przy braku wybitnych umiejętności językowych (poza Justyną, którą wszyscy komplementowali za doskonałą znajomość j. niemieckiego) przynoszą pożądane efekty i są źródłem prawdziwej satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

Opiekun projektu: Danuta Lipińska