Światowe Dni Książki i Bookcrossing w naszej bibliotece

Z okazji Światowych Dnia Książki w ramach działań Cały Wrocław czyta organizujemy w bibliotece akcję bookcrossingową.

BOOKCROSSING jest ogólnoświatową społeczną formą ruchomej, wirtualnej biblioteki, mającą na celu popularyzację czytelnictwa.  Taka biblioteka nie ma swojej siedziby, ani nie prowadzi wypożyczeń,jest bezpłatna. Idea całej akcji bookcrossingu rozpoczęła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych, dzięki inicjatywie Ron’a Hornbaker’a. Według motta „Dzielenie się książkami jest o wiele lepsze od ich posiadania”. Na świecie zostało uwolnionych już prawie 8 milionów książek. Bookcrossing zyskał rozgłos wśród czytelników z 132 krajów, najbardziej w USA , Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Finlandii. W Polsce został zainicjowany w 2003 roku, głównie dzięki założeniu portalu www.bookcrossing.pl

O co w tym wszystkim chodzi?

By daną książkę przeczytała jak największa liczba osób. Idea jest prosta. Polega ona na zostawianiu książek w miejscach publicznych takich jak autobusy, kawiarnie, parki, bary, galerie handlowe, poczekalnie, kina, salony fryzjerskie i inne według naszego gustu, gdzie może być znaleziona. Oczywiście organizowane są specjalne półki bookcrossingowe na ten cel, na przykład we Wrocławiu są to specjalne skrzynki bookcrossingowe. Znaleziony tytuł należy przeczytać, a następnie z powrotem uwolnić (przekazać dalej) do obiegu wtym samym miejscu lub położyć ją w jakiejkolwiek przestrzeni Wrocławia lub Polski. I tak cała procedura powtarza się w kółko. Ciekawą częścią uwalniania książek jest taka, iż książki można rejestrować w Internecie, co daje nam sposobność do śledzenia losów znalezionej książki przy wpisaniu kodu znajdującego się na naklejce publikacji. Po zalogowaniu na stronach akcji można podzielić się swoją opinią z innymi czytelnikami.

W holu bibliotecznym jest stolik z książkami, więc po prostu weź książkę, przeczytaj i uwolnij ją dalej. Zapraszamy też do wiosennego „książkowietrzenia” w domu i przynoszenia książek do uwalniania.