„Świat jest stworzony ze słów”… Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

Nobel dla polskiej pisarki zdarza się nieczęsto, a dla naszego pokolenia (klasy 1eN) jest pierwszym – przeżywanym naocznie. I choćby dlatego 10 grudnia, w dniu wręczania Oldze Tokarczuk nagrody w Sztokholmie, czytaliśmy fragmenty prozy, rozmawialiśmy o odczycie „Czuły narrator”. Zatrzymaliśmy się na „Prawieku i innych czasach”. Zatrzymaliśmy się nawet na dłużej, bo opowieść Tokarczuk wciągnęła nas w tworzenie gier edukacyjnych. Pisaliśmy zasady gry (zgodnie z sugestiami narratora), tworzyliśmy plansze i inne akcesoria. Zamieszczone tu zdjęcia to jedynie namiastka naszych pomysłów i sposobów przetworzenia literatury. Agata Rajczakowska (1eN)

LO nr X świętowało w różnorodny sposób! Już przed 8 rano grupa uczniów klasy 1b zaskoczyła cytatami, które można było odnaleźć i czytać w przestrzeni szkoły.Karolina Macała z kl. 1b: Cytaty zostały porozwieszane w dość nietypowych miejscach, np: na automacie do kawy, pod włącznikami światła czy przy wodopoju, aby zwrócić waszą uwagę. Z ogromną satysfakcją patrzyliśmy, jak podczas przerwy zatrzymywaliście się na chwilę, by je przeczytać. Mamy nadzieję, że może jeden z tych cytatów został z wami dłużej niż na chwilę”.

 W bibliotece, u p. Katarzyny Łaszkiewicz można było przeżyć spotkanie z książkami Olgi Tokarczuk. Także inni nauczyciele czytali z uczniami fragmenty prozy.

„Świat jest tkaniną, którą przędziemy na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot. Dziś zasięg pracy tych krosien jest ogromny – za sprawą Internetu prawie każdy może brać udział w tym procesie, odpowiedzialnie i nieodpowiedzialnie, z miłością i nienawiścią, ku dobru i ku złu, dla życia i dla śmierci. Kiedy zmienia się ta opowieść – zmienia się świat. W tym sensie świat jest stworzony ze słów”. (Olga Tokarczuk, „Czyły narrator”)