SZKOLNA WYSTAWA O WROCŁAWIU: Wrocław wczoraj i dzisiaj – nasze impresje fotograficzne

Historia i rozwój  Wrocławia – naszej małej Ojczyzny- zawsze nas ciekawi i intryguje. Ta wystawa jest tego wyrazem. Inspiracją do naszego projektu stała się książka ze starymi pocztówkami stolicy Dolnego Śląska autorstwa Marzeny Smolak „Spacer po dawnym Wrocławiu”. Autorka zamieściła w niej ponad 200 pocztówek Wrocławia z lat 1885-1942. Wybraliśmy tylko niektóre z nich i spróbowaliśmy zrobić zdjęcia z tej samej perspektywy tak, aby pokazały  jak zmieniły się te miejsca przez tyle lat. A w czasie naszego jesiennego spaceru po wrocławskich ulicach zauważyliśmy, że nasze miasto obrasta w „szklane domy”, których nazwy przeważnie są w języku angielskim.  Wszędzie naokoło , szczególnie w sercu miasta, budowane są hotele, biurowce, galerie, do których konstrukcji używane jest szkło. Powstają, więc ogromne okna, które odbiją niebo lub tętniące życie miasta. Czy to dobrze, czy źle? Czy zaginął dawny urok miasta, czy to tylko znak czasu? Czy są one też symbolem ludzkich marzeń o dobrobycie, o postępie cywilizacyjnym, podobnie jak szklane domy w książce S. Żeromskiego „Przedwiośnie”? Niech każdy sam sobie, odpowie na to pytanie.

Wystawa fotograficzna składa z dwóch części:

•  Wrocław wczoraj i dzisiaj – stare pocztówki Wrocławia i zdjęcia wykonane przez uczniów klas pierwszych i drugich.
  • Nowy Wrocław – zdjęcia „szklanych domów” i ich artystyczne wizje stworzone przez organizatorów wystawy.

Zachęcamy Wszystkich do refleksji nad starym i nowym wizerunkiem Wrocławia oraz  zainteresowaniem się jego wciąż żywą historią i zmieniającą architekturą.

Dziękujemy Wszystkim Uczniom, którzy zaangażowali się w realizację pomysłu.

Inicjatorzy i Organizatorzy

Marta Kalińska, Martyna Mencel, Olga Kozieł, Weronika Waluchowska oraz Damian Lipiński i Mateusz Mendyka.