Tajemnice ossolińskiego refektarza

18 września 2017 r. uczniowie klasy II B pod opieką nauczycielki języka polskiego, p. Małgorzaty Jakubek, udali się do wrocławskiego Ossolineum na warsztaty ikonograficzne: „Barokowe rebusy ossolińskiego refektarza”, prowadzone przez p. Aldonę Mikucką.

Podczas zajęć uczniowie z pasją odkrywali ikonografię klasztornej jadalni. Dzięki wiedzy wyniesionej z lekcji baroku oraz dzięki wielu zadaniom, które uczestnicy warsztatów musieli rozwiązać, udało się odczytać symbolikę barokowych fresków. O ich istnieniu wrocławianie zdali sobie sprawę całkiem niedawno, bo … w 2004 r. Przez 200 lat freski były zasłonięte tynkiem i pozostawały niewidoczne. Zostały odsłonięte dopiero w 2006 r. dzięki pracom konserwatorskim.

Małgorzata Jakubek