FINAŁ X POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKIEGO LO NR X I MUZEUM NARODOWEGO

12 kwietnia w Muzeum Narodowym odbył się finał X Powiatowego Konkursu Literackiego X LO i Muzeum Narodowego.

Tematem  przewodnim wszystkich konkursów należących do Wielkiej Nagrody Wrocławia w roku szkolnym 2016/2017 była Odra, dlatego nasz temat to: „  „Szaro-błękitna, bystra, szeroka, spokojna, leniwa, ciemna, mętna, groźna –  Odra jaką znam.” W tym roku organizatorzy  otrzymali 29 prac z 6 wrocławskich liceów: nr III, nr IV, nr VI, nr VIII, nr X i nr XIII. Prace konkursowe już po raz dziesiąty oceniało jury w składzie: pani Justyna Paluch – poetka i bibliotekarz w LO nr III, pan Stanisław Melski – aktor, reżyser, poeta, pan Grzegorz Wojturski – historyk sztuki i pracownik oświatowy Muzeum Narodowego oraz organizatorki konkursu: pani Grażyna Melska – polonistka w LO nr X i pani Katarzyna Łaszkiewicz – polonista i bibliotekarz w LO nr X. Oceniano  w dwóch kategoriach: proza i poezja.

 W kategorii poezja: I m. Karol Knapiński z LO nr III, II m. Natalia Czwalińska z LO nr X, III m. Urszula Mazur z LO nr III.

Wyróżnienia:  Oskar Madej z LO nr VIII i Wiktoria Zgódka z LO nr IV.

W kategorii proza: I m. Anna Kornafel i LO nr X, II m. Weronika Głogowska z LO nr VIII,  III m. ex aequo Milena Waszkowska z LO nr X i Maria Burzyńska z LO nr III.

Wyróżnienia:  Lucyna Rerak z LO nr XIII, Maria Sipurzyńska z LO nr VIII, Karol Lemański z LO nr X, Marcjanna Fidzińska z LO nr IV i Mateusz Kurnicki z LO nr X.

Podczas gali uczestnicy konkursu, nauczyciele i zaproszeni goście wysłuchali wykładu historyka sztuki pani Jadwigi Jasińskiej-Sadury, która  opowiadała o nadodrzańskiej architekturze. Następnie pod opieką  przewodników muzealnych udali się na zwiedzanie zbiorów muzeum. Po powrocie zostały  ogłoszone wyniki konkursu i rozdano nagrody, a na zakończenie,  tradycyjnie,  wysłuchano fragmentów  nagrodzonych prac w wykonaniu aktorów „Teatru Dziesiątka”.

Ponieważ była to gala jubileuszowa, głos zabrali: pani Małgorzata Korzel-Krasna -sekretarz naukowy Muzeum Narodowego i pan Zbigniew Magdziarz – Koordynator Programu Wielka Nagroda Wrocławia, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wrocławia, którzy gratulowali organizatorom konkursu okrągłego jubileuszu i dziękowali za propagowanie wśród młodzieży Wrocławia zainteresowania kulturą, architekturą i historią własnego miasta.