Odkrywamy Wołyń: trudne relacje polsko – ukraińskie i ich uwarunkowania.

11 kwietnia 2017 mieliśmy przyjemność wysłuchania wykładu prof. Grzegorza Hryciuka z Instytutu Historii UWr. Spotkanie pomyślane jako kolejny odcinek historii stosunków Polski   z sąsiadami, poświęcone było uwarunkowaniom wspólnej historii Polaków i Ukraińców. Wysłuchaliśmy wykładu opartego na ważnych epizodach  historii Polski i Ukrainy – historii niełatwej, bo naznaczonej wieloma trudnymi momentami i bolesnymi doświadczeniami po obu stronach.

Nasz gość, nakreślił obraz współżycia naszych narodów i wskazał elementy wpływające na trudne sąsiedztwo Polaków i Ukraińców w okresie zaborowym  oraz w II Rzeczpospolitej.  Tłumaczył nam, jak tworzyła się ukraińska tożsamość narodowa i jak przecierała się kultura ukraińska przed II WŚ. Profesor mówił z wielką swadą i autentycznym zaangażowaniem.

Wykład  był dla wielu uczniów bardzo pożyteczny – ciekawy i bardzo aktualny, ale …   pozostawił  pewien niedosyt, bo czas naszego spotkania minął właśnie, gdy Prof. Hryciuk rozpoczął opowieść o   polsko – ukraińskich relacjach w czasach II wojny światowej ,  w tym o wydarzeniu najbardziej bolesnym i trudnym w naszej wzajemnej historii  – o Rzezi Wołyńskiej. Wspomniał o  prowokacjach sowieckich i niemieckich oraz odniósł się do charakteru tych wydarzeń, i …czas minął… Szkoda, ale… ziarno ciekawośći zostało zasiane.

Cóż, zainteresowanym pozostaje zgłębianie historii polsko – ukraińskich relacji w drodze  samodzielnej lektury. Na szczęście  prof. Hryciuk zostawił nam też wskazówki – gdzie szukać odpowiedzi na pytania związane z tym zagadnieniem – polecił autorów  i literaturę, do której warto sięgać. 

Warto wiedzieć, że nasz Gość –  Prof. Grzegorz Hryciuk należy do najznakomitszych w Polsce znawców tematu i szczerze zachęcam, by się sięgnąć też do Jego prac – np. do publikacji „Polacy we Lwowie pod okupacją radziecką i niemiecką w latach 1939-1944. Życie codzienne”, (praca opublikowana  w 2000 roku została uhonorowana jedną z najważniejszych nagród przyznawanych historykom w Polsce  Nagrodą KLIO  -nagroda potocznie nazywana jest  Noblem dla Historyków  – praca we fragmentach dostępna jest też w wersji elektronicznej http://www.lwow.home.pl/hryciuk/hryciuk.html). 

Relacjonowali: K. Konieczny IIB, Ewa Piwnik