Międzynarodowy projekt „Kinema”

Międzynarodowy: polsko – niemiecko – francuski projekt „KINEMA triangulaire”

We wrześniu tego roku nasze liceum zostało zaproszone przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego do udziału w międzynarodowym trójstronnym projekcie „KINEMA triangulaire”. Projekt ten skierowany jest do nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Dolnego Śląska, Dolnej Saksonii oraz kilku regionów Francji. Liderem przedsięwzięcia jest Ministerstwo Edukacji Dolnej Saksonii, które do współpracy zaprosiło Kuratorium Oświaty z Remis (region Szampania Ardeny) i Aix-Marseille (region: Prowansja -Alpy – Lazurowe Wybrzeże) z Francji oraz Wydział Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Liceum Ogólnokształcące Nr X we Wrocławiu jest jedną z trzech szkół naszego regionu i jedyną z Wrocławia, które uczestniczą w tym interesującym projekcie. Na to wyróżnienie zapracowaliśmy sobie dzięki udziałowi w dwóch konkursach filmowych, organizowanych przez Urząd Marszałkowski w roku 2012 i 2013 we współpracy z Dolną Saksonią i wyżej wymienionymi regionami z Francji. W tych konkursach nasi uczniowie dwukrotnie zajęli trzecie miejsce. Dzięki temu uczestniczyli wiosną 2012r. w uroczystej prezentacji nagrodzonych filmów w Hanowerze, a w następnym roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.

Celem projektu „KINEMA” jest nakręcenie przez młodzież z każdego regionu krótkiego filmu poruszającego problemy współczesnej rodziny na podstawie samodzielnie napisanego scenariusza w języku obcym. Uczniowie naszego liceum nakręcą film w j. niemieckim. Nie mniej ważnym elementem projektu „KINEMA” jest wnikliwa analiza wybranych filmów przez młodzież uczestniczącą w projekcie na płaszczyźnie międzynarodowej poprzez platformę edukacyjną e-twinning. Komunikacja uczestników eventu oparta będzie na bazie materiałów opracowanych przez opiekunów projektu, którzy dokonają dydaktyzacji omawianych filmów. Wiosną 2015r. młodzież wraz z opiekunami spotka się na warsztatach filmowych w Normandii we Francji, gdzie wszyscy uczestnicy zaprezentują swoje filmy i następnie wezmą udział w dyskusji dotyczącej problematyki oraz formy realizacji filmów. Także podczas tych warsztatów – już w grupach międzynarodowych nagrają kolejny film, a w pracy nad jego realizacją będą musieli wykazać się nie tylko znajomością rzemiosła filmowego i kreatywnością, ale również znajomością języków obcych.

Poniższe zdjęcia dokumentują międzynarodowe warsztaty dla opiekunów projektu „KINEMA”, które odbyły się w Brunszwiku w dniach 11-15. listopada 2014r. Podczas tego spotkania nauczyciele analizowali dwa filmy: „Jack’a” Edwarda Bergera, który okazał się rewelacją tegorocznych Berlinale oraz wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych francuski obraz „Tajemnica ziarna”. Te dwa dzieła będą dla uczniów biorących udział w przedsięwzięciu „KINEMA” bodźcem do nakręcenia własnego film, poruszającego podobne problemy. Opiekunowie projektu zapoznali się na warsztatach także z podstawami kręcenia filmów, montażu i podkładu dźwiękowego. Odbyli też szkolenie z zakresu pracy na platformie e-twinning. Uczestniczyli w uroczystym otwarciu 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Braunschweig (Filmkonzert „ALICE IM WUNDERLAND”) oraz w konkursowych seansach filmowych, co pięknie uzupełniło zajęcia warsztatowe.