Dzień Geografa i Dzień Ziemi

W piątek 23 kwietnia 2021 r. o godz. 14.00 zapraszamy na odczyt w ramach comiesięcznych wykładów przygotowanych przez Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym gościem będzie dr hab Piotr Owczarek, który wygłosi wykład pt. GEOPARKI W POLSCE I NA ŚWIECIE – DZIEDZICTWO PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ.
Geopark to zdefiniowany terytorialnie obszar obejmujący stanowiska dziedzictwa geologicznego i geomorfologicznego o istotnym znaczeniu naukowym, edukacyjnym i kulturowym. Idea tworzenia geoparków rozwinęła się w latach 90-tych ubiegłego wieku jako poparcie międzynarodowych starań w zakresie ochrony dziedzictwa Ziemi. W Polsce znajdują się trzy obszary chronione jako geopark: Łuk Mużakowa (geopark europejski), Góra Św. Anny, Karkonoski Park Narodowy (geoparki krajowe). Obecnie planuje się utworzenie innych geoparków, w tym Geopark Karina Wygasłych Wulkanów, Doliny Wisłoki czy Łysogórski. Każdy z nich ma na celu ochronę wyjątkowych obiektów geologicznych i krajobrazowych stanowiących ważne elementy w zakresie zrozumienia przeszłości Ziemi.

W piątek 23 kwietnia 2021 r. o godz. 15.30 zapraszamy na odczyt w ramach comiesięcznych wykładów przygotowanych przez Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym gościem będzie dr Aneta Marek, która wygłosi wykład pt. „Aconcagua – w cieniu kamiennego strażnika”.

Tematem prelekcji będzie wyprawa na najwyższy szczyt Ameryki Południowej – Aconcagua, która odbyła się na przełomie stycznia i lutego 2008 roku. W ekspedycji udział wzięło 4 uczestników, pod kierownictwem Anety Marek. Prezentacja przybliży krajobraz górski Andów oraz aspekty organizacyjne wyprawy i zasady przebywania na terenie Prowincjonalnego Parku Aconcagua.

Link do strony z linkami do spotkań

Zapraszam serdecznie
Agnieszka Duda