List do Uczniów i Rodziców LO X

Drodzy Uczniowie!  Szanowni Rodzice!

Wszyscy zostaliśmy postawieni w trudnej sytuacji. Pragniemy zapewnić Was, że Wasze sprawy i obawy są dla nas ważne. Podjęliśmy najtrudniejszą w zawodzie decyzję o strajkowaniu. Powstrzymanie się od pracy jest protestem nauczycieli o różnych poglądach. Większość nie jest zrzeszona w żadnej organizacji, jednak łączy nas wszystkich troska o jakość edukacji.

Uczyliśmy Was przez trzy lata o wartościach, przygotowywaliśmy Was do egzaminu maturalnego. Jak więc dziś mielibyśmy zaprzeczać (zapominanym i zmanipulowanym przez świat cynicznej polityki) słowom: godność, odwaga, odpowiedzialność? Strajk nauczycieli nie służy żadnym partyjnym interesom, żadna bowiem władza przez lata nie ceniła tych, od których wymaga się „misji”, „idei”, poświęcenia. Dobrze wiecie, że nie uciekaliśmy od tych wartości, ale też jako już dorośli ludzie na pewno rozumiecie, że żyjemy w XXI wieku, że – mając wykształcenie i doświadczenie – możemy oczekiwać godnej płacy i przemyślanych, wypracowanych ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami zmian w oświacie. Nie możemy zgodzić się na lekceważenie wyzwań edukacyjnych, jakie niesie rzeczywistość (nieprzemyślana reforma programowa, podwójne roczniki, przeładowana podstawa programowa – niedostosowana ani do czasów, ani do możliwości psychicznych młodych ludzi, żyjących w zupełnie innej rzeczywistości niż twórcy podstawy i politycy).

Nie chcemy się pogodzić ze wzgardą i hejtem, jakie wylewają się na nauczycieli. Uczymy w państwowej szkole. Dzieci decydentów wysyłane są do prywatnych szkół. Politycy nie są więc ani zorientowani, ani zainteresowani naszymi sprawami.  

Spośród Was niewielu będzie chciało uczyć w przyszłości w szkole. Dlaczego? Bo niewspółmierna płaca do obowiązków, bo wysokie wymagania… Myślimy o przyszłości. W polskich szkołach jest niewielu młodych nauczycieli, wielu natomiast za kilka lat odejdzie na emeryturę. I to jest sprawa nas wszystkich – każdy ma przecież dzieci w rodzinach… Jaka będzie ich przyszłość?

Wierzymy, że musimy wytrwać w strajku. Dziękujemy Wam za wszystkie słowa wsparcia i zrozumienia. Przyjmujemy słowa krytyki – dopóki między nami trwa rozmowa, dopóty jest szansa, że wszystkim nam zależy.

 

Spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych.

 

Strajkujący nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego  nr X im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu