TYDZIEŃ FILMU NIEMIECKIEGO

Najwiekszą salę kina Nowe Horyzonty wypełniła wczoraj (19.11 2018) po brzegi młodzież wrocławskich liceów, która przybyła na projekcję filmu Milcząca rewolucja, na zaproszenie Konsulatu RFN i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.Ten, wyróżniony Pokojową Nagrodą Niemieckiej Kinematografii MOST 2018 film, prezentowany był w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego. Uczniowie naszej szkoły -klasa IIe- miała przyjemność uczestniczenia w tym wydarzeniu kulturalnym. Autorzy informacji o filmie twierdzą: „Milcząca rewolucja to jednocześnie pasjonujące kino polityczne i na wskroś uniwersalna historia o dojrzewaniu. Reżyser Lars Kraume (Fritz Bauer kontra państwo) snuje opowieść o grupie enerdowskich nastolatków, którzy decydują sie wyrazić solidarność z uczestnikami Powstania Węgierskiego z roku 1956. Choć postawa bohaterów sprowadza na nich gniew ze strony władz, żądza buntu okazuje się silniejsza. Nominowany do czterech niemieckich nagród filmowych film Kraumego spodoba się wszystkim tym, którzy szukają w kinie wolności, niezależności, młodzieńczej energii”.  Film, jego problematyka, sposób ujęcia problemu, a także interesująca gra młodych i zdolnych aktorów spotkały się z ciepłym przyjęciem naszej młodzieży. Wielu było zaskoczonych wysokim poziomem artystycznym prezentowanego obrazu. Tegoroczny przegląd filmów niemieckich potrwa do 22.11.2018. Warto skorzystać z tej interesującej oferty i zapoznać się ze wspólczenym kinem niemieckim.

Danuta Lipińska