Polskie drogi do Niepodległości…

Spotkaniem z Panem dr Aleksandrem Srebrakowskim rozpoczęliśmy cykl edukacyjnych spotkań ze świadkami historii oraz pracownikami nauki i studentami historii Uniwerstytetu Wrocławskiego, by wspomnieć Tych, którzy przyczynili się do naszej dzisiejszej Niepodległości. 100-letnia rocznica naszej Niepodległości niech stanie się okazją do refleksji nad naszą przeszłością

Pan dr Srebrakowski poprowadził nas w świat okupacyjnej codzienności, pokazał różne postawy naszych Rodaków z tamch lat:

Poznaliśmy bohaterów z karabinem w dłoni i bohaterów dnia codziennego, którzy Tych z Lasu, partyzantów,  wspierali jadłem i strawą lub z narażeniem życia przenosili informacje między oddziałami. Poznaliśmy struktury jedynego w okupowanej Europie  Państwa Podziemnego, które funkcjonowało we wszystkich sektorach administracji od wójtów aż po ministrów, od prasy podziemnej, przez  sądownictwo po tajne nauczanie i armię. Ale poznaliśmy też bohaterów, którzy po prostu przeżyli nie szkodząc, nie działali w konspiracji, ale też  nie donosili na partyzantów. Poznaliśmy  różne oblicza ludzi w zderzeniu z tak poważnymi wyzwaniami życia jakie niesie wojna.

Mamy nadzieję, że kolejne wykłady odsłonią następne historie ludzi, których postawa i działania przekładają się na naszą dziesiejszą wolność. Jestemy Im to winni.

Przy okazji zainteresowanych odsyłamy do strony , gdzie można znaleźć ciekawe artykuły autorstwa naszego Gościa, w tym „Workucka muza”, króciutka, wzruszającą opowieść o Polce, która na koszulach katorżników kopiowym ołówkiem zapisała wiersze współwięźniarek z dalekiej Workuty i tak przechowała dla nas świadectwo ich życia.

http://www.hist.uni.wroc.pl/pdf/srebrakowski/workuckamuza.pdf 

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy IB.