Kinder koennen das Klima…

Theaterworkshops „Kinder können das Klima…”

W dniach 22 – 27.09.2014r. odbyły się w naszej szkole teatralne warsztaty „Kinder können das Klima…” dla uczniów zainteresowanych ochroną środowiska naturalnego oraz możliwością udziału w projekcie teatralnym, poświęconemu tej tematyce. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec i Rada Rodziców LO Nr X to instytucje, które wsparły ten projekt. Stephanie Siebers i Kai Meister – aktorzy niemieckiego teatru „Mimosen” z Kolonii poprowadzili warsztaty i aktywnie wsparli uczestników przy rozwoju ich performance. Zadaniem uczniów było stworzenie sztuki tematycznie związanej z ochroną środowiska naturalnego oraz jej prezentacja przed rówieśnikami ze szkoły i nauczycielami zarówno w języku niemieckim, jak i polskim. Praca nad projektem była bardzo intensywna i stanowiła dla uczestników spore wyzwanie – musieli bowiem w ciągu 5 dni nie tylko napisać sztukę, ale także opanować podstawy warsztatu aktorskiego oraz pokonać barierę językową. Dzięki ich wysiłkom i zaangażowaniu powstało dzieło, które jest dowodem na to, że problemy zanieczyszczenia środowiska naturalnego i próby ich rozwiązania nie są obce młodym ludziom i że obowiązkiem młodzieży jest angażowanie się w ochronę warunków życia na ziemi.

Warsztaty teatralne we Wrocławiu były częścią wielkiego ponadkulturowego projektu, prowadzonego przez aktorów z Kolonii na całym świecie już od 2007r. Zanim artyści niemieccy trafili do Wrocławia, pracowali wcześniej z młodzieżą w Lesznie i Gliwicach, gdzie pod ich opieką powstały spektakle teatralne poruszające problematykę ekologiczną.

W sobotę, 27.09.2014r. w auli naszego liceum odbyła się uroczysta gala, podczas której zaprezentowane zostały efekty pracy nad performance uczniów z Leszna, Gliwic i naszej szkoły. Publiczność nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami, a swoją obecnością na gali uczestników projektu zaszczycili: pani Małgorzata Kaźmierska – dyrektor LO Nr X we Wrocławiu, pani Dorothea Burdzik – przedstawiciel Centrali Szkolnictwa Zagranicznego i koordynator programu DSD w Polsce, pani Claudia Schenk – przedstawiciel Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu.