FINAŁ XXI EDYCJI OTWARTEGO MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU FIZYCZNEGO IM. BOŻENY KORONKIEWICZ
Po krótkiej przerwie, dnia 05 marca 2026 roku w naszej szkole odbył się Finał XXI edycji konkursu fizycznego. To już dwudziesty pierwszy raz jesteśmy gospodarzami Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz. Konkurs objęty jest honorowym patronatem wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Wszystkie etapy organizujemy we współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Wydziałem Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
W finale konkursu uczestniczyli uczniowie z różnych szkół ponadpodstawowych, którzy zaprezentowali przygotowane przez siebie prezentacje, pokazy dokumentujące ich własne prace związane z zainteresowaniami, fascynacjami naukowymi czy też z własnymi badaniami z dziedziny fizyki i astronomii.
Podstawą do przyznania Nagrody Głównej oraz tytułów Laureata Konkursu i Finalisty Konkursu jest sumaryczny wynik uzyskany przez ucznia w dwóch etapach Konkursu: etapie II i Finale, z 50% wagą za każdy z tych etapów. Prezentacje 10 finalistów konkursu oceniało jury w składzie:
Przewodniczący:
- mgr Beata Krywult – Szczudło – W-ce dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Nr X
Członkowie jury: ·
dr hab. Ewa Dębowska, emerytowana prof. Uniwersytetu Wrocławskiego – przewodnicząca Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego, ·
dr hab. Agnieszka Ciżman – z Katedry Fizyki Politechniki Wrocławskiej,
dr Piotr Staniorowski – z-ca dyrektora ds. ogólnych Instytutu Fizyki Doświadczalnej, Wydziału Fizyki i Astronomii,
dr hab. Arkadiusz Berlicki, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego – z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Zakładu Heliofizyki i Fizyki Kosmicznej z Instytutu Astronomicznego, Wydziału Fizyki i Astronomii,·
mgr inż. Adam Bartosiewicz – z Katedry Fizyki Politechniki Wrocławskiej.
W trakcie wystąpień finalistów jury konkursu brało pod uwagę: wartość merytoryczną, atrakcyjność oraz poprawność językową przedstawionej prezentacji.
Z przyjemnością informujemy, że zwycięzcą konkursu oraz nagrodę główną XXI edycji Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz otrzymał:
Szymon Głuszak z Liceum Ogólnokształcące Nr V we Wrocławiu, który zaprezentował pracę na temat: Badanie wpływu oporu obciążenia pasywnego filtru dolnoprzepustowego na jego częstotliwość odcięcia”
LAUREATAMI zostali:
Alicja Milewska – I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy,
Jan Żegota – Alternatywne Liceum Ogólnokształcące w Kłodzku
Jan Berłowski – I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy,
Szymon Głuszak otrzymał „INDEKS POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ”, stypendium PWr oraz „INDEKS STUDENTA WYDZIAŁU FIZYKI I ASTRONOMII UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO” na kierunkach: astronomia, fizyka oraz Informatyka stosowana i systemy pomiarowe. W tym roku Zwycięzca otrzymał wspaniały tablet graficzny XP-PEN oraz nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez Politechnikę Wrocławską, oraz książkę ufundowaną przez Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego i słuchawki bezprzewodowe, nauszne JBL Tune 770NCANC ufundowane przez Departament Edukacji.
Wszyscy pozostali laureaci otrzymali „INDEKS STUDENTA WYDZIAŁU FIZYKI I ASTRONOMII UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO” na kierunkach: astronomia, fizyka oraz Informatyka stosowana i systemy pomiarowe oraz nagrody rzeczowe m.in. słuchawki bezprzewodowe, nauszne JBL Tune 770NCANC ufundowane przez Departament Edukacji. Natomiast nagrody książkowe ufundowane przez Politechnikę Wrocławską oraz Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymali: Alicja Majewska i Jan Żegota.
Franciszek Mielnik z Liceum Ogólnokształcącego nr IX im. J. Słowackiego we Wrocławiu, otrzymał nagrodę publiczności (słuchawki bezprzewodowe, nauszne JBL Tune 770NCANC ufundowane przez Departament Edukacji) .
Tytuł finalisty, otrzymali kolejno:
Aleksander Głębocki – II Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta w Częstochowie
Sebastian Bogacz – Liceum Ogólnokształcące nr X im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu,
Franciszek Mielnik – Liceum Ogólnokształcącego nr IX im. J. Słowackiego we Wrocławiu,
Jeremi Hebdowski – Elektroniczne Zakłady Naukowe we Wrocławiu,
Bartosz Mucha – Liceum Ogólnokształcącego nr IX im. J. Słowackiego we Wrocławiu,
Radosław Jóżwiak – Liceum Ogólnokształcące nr X im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu,
Wszystkim laureatom i finalistom serdecznie gratulujemy!!!
Uczestnicy konkursu po zmaganiach konkursowych wraz z nauczycielami, kolegami oraz uczniami z naszej szkoły wysłuchali wykładu, który poprowadził pan dr Piotr Sobota z Instytutu Fizyki Doświadczalnej wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego pt „Chaos pod kontrolą: Od entropii w kryształach do porządku w jądrze atomu”
Uczestnikom dziękujemy za udział a nauczycielom i pracownikom uczelni za ciężką i sprawną pracę.
Dziękuję również uczniom klasy III E za pomoc w organizacji i prowadzeniu gali finałowej XXI Edycji Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz .
Małgorzata Kajser – Stysiak

