Lekcja geografii i fizyki z astronomią w Planetarium Śląskim
4 czerwca 2024 klasa 2 d wraz z niektórymi uczniami klasy I h, II b i III c uczestniczyła w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. W planetarium znajdują się dwie ekspozycje stałe, które uczniowie zwiedzali w małych grupach pod opieką przewodnika.
Pierwszą część zwiedzania stanowiła geofizyka, czyli interaktywna wystawa, na której uczestnicy mieli okazję doświadczyć zjawisk związanych z sejsmologią i meteorologią. Przejście przez interaktywne stanowiska pozwoliło doświadczyć symulowanego trzęsienia ziemi, obserwować błyskawice oraz zrozumieć mechanizm powstawania chmur i opadów atmosferycznych. W specjalnych komorach uczestnicy przenieśli się na chwilę do różnych stref klimatycznych, a także zobaczyli jak Ziemia i inne planety Układu Słonecznego wyglądają z kosmosu.
Następnie uczniowie pod opieką przewodników udali się do sali poświęconej astronomii. Centralnym punktem wystawy jest słynny projektor Zeissa, który przez wiele lat wyświetlał gwiazdy w Planetarium Śląskim. Oprócz tego, uczestnicy mieli okazję zobaczyć różnego rodzaju instrumenty obserwacyjne, takie jak lunety, teleskopy czy celostat. Jedną z największych atrakcji była możliwość spaceru wśród gwiazd w okularach 3D.
Na zakończenie uczniowie wraz z opiekunkami udali się do sali Planetarium, gdzie mieli okazję oddać się magicznej atmosferze seansu Explore. Podczas seansu uczestnicy zanurzyli się w fascynującej podróży kosmicznej oraz mogli podziwiać niezwykłe widoki naszej galaktyki i innych zakątków Wszechświata.