OBÓZ NAUKOWY – STEGNA 2017

W terminie od 18.09 do 22.09.2017 r. klasa III a oraz III c wraz z wychowawcami: Panią Urszulą Bagińską-Krawiec, Panią Joanną Stępień oraz Panią Martą Szynkiewicz, uczestniczyły w obozie naukowym w Stegnie. Łączna liczba osób na wyjeździe wynosiła 46.

Grzechem byłoby nie powiedzieć, że był to najlepszy obóz naukowy wszech czasów! Zaczynając od początku…

18.09.2017
Pierwszego dnia po długiej, męczącej podróży wybraliśmy się na plażę, aby podziwiać uroki pięknego Morza Bałtyckiego. Trafiliśmy na sztorm, dlatego widoki były jeszcze ciekawsze niż zwykle. Co więcej,  niektórzy uczniowie byli po raz pierwszy nad jakimkolwiek morzem, więc – jak widać – obozy naukowe mogą nawet spełniać marzenia 🙂

19.09.2017
Dzień rozpoczęliśmy od wyjątkowo ciekawych zajęć na temat ekologii prowadzonych przez Panią Krawiec. Na szczęście tego dnia Pani nie pytała, dlatego uczniowie mogli odetchnąć z ulgą. Następnie uczestniczyliśmy w grze terenowej, która odbywała się w okolicach naszego ośrodka. Polegała ona na pracy z mapą kartograficzną. Naszym zadaniem było odnaleźć w terenie punkty, które były oznaczone na mapie, a następnie odpowiedzieć na pytania z tyłu kartki. Na wykonanie całego zadania mieliśmy 30 minut, a po upływie tego czasu prowadzący naliczał punkty ujemne. To spowodowało naprawdę zaciętą rywalizację. Grę wygrały uczennice z klasy III c z wynikiem ok. sześćdziesięciu punktów, ale chyba każdy może czuć satysfakcję z uczestnictwa w tej grze, ponieważ dzięki temu uczniowie zebrali mnóstwo smakowitych grzybów! Po południu znowu mieliśmy przyjemność oglądać piękno Morza Bałtyckiego; tym razem nie było sztormu. Kolejną atrakcją tego dnia były zajęcia o ptakach. Wybraliśmy się do lasu, aby słuchać pięknych odgłosów. Wieczorem prowadzący opowiedział nam o nietoperzach (poznaliśmy ich anatomię, różne gatunki itp.) oraz echolokacji. Po prezentacji wyruszyliśmy do lasu, trzymając w rękach sprzęt, dzięki któremu mogliśmy usłyszeć w jaki sposób się porozumiewają. Gwieździste niebo i odgłosy nietoperzy – czego chcieć więcej…

20.09.2017
Tego dnia również nie mogliśmy się nudzić. Od razu po śniadaniu wyruszyliśmy do Gdyni. Tam, w Akwarium Gdyńskim, odbywały się zajęcia na temat Morza Bałtyckiego i jego historii, była również mowa o żyjących w nim organizmach, a także rodzajach muszli. Po prezentacji udaliśmy się do sal laboratoryjnych, gdzie oglądaliśmy krewetki, ryby, a także muszelki pod mikroskopem. Podczas obserwowania każdego z organizmów, uczniowie mieli również wypełniać karty pracy. Po zakończeniu zajęć przeszliśmy do portu, gdzie łowiliśmy krewetki za pomocą siatek. To były naprawdę ciekawe zajęcia. Ostatnia prezentacja dotyczyła reakcji chemicznych zachodzących w wodzie. Po jej zakończeniu udaliśmy się do laboratorium, aby tam obserwować skład i zanieczyszczenie wód z akwarium oraz z Morza Bałtyckiego. Później mieliśmy czas wolny na zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego. Następnym etapem naszej podróży był Gdańsk. Tam spędziliśmy godzinę na zwiedzaniu pięknego rynku oraz jedzeniu smakowitych potraw. Wieczorem odbyło się ognisko, a uczniowie z Nysy, którzy mieszkali w tym samym ośrodku zaprosili nas na swoją dyskotekę, więc zabawa była podwójna.

21.09.2017
Po śniadaniu odbyły się zajęcia dotyczące polowań w Polsce, które dały wiele do myślenia. Od razu po nich prowadzący opowiedział o różnych gatunkach owadów, co miało być wprowadzeniem do dwóch gier w lesie. W pierwszej z nich uczniowie podzielili się na kilka grup, w których byli organizmami odżywiającymi się różnym rodzajem pokarmu. Zadaniem graczy było odnalezienie jak największej ilości karteczek z pożywieniem, które jest dla nich odpowiednie. To znaczy jeśli ktoś odżywiał się wyłącznie ślimakami, musiał zdobyć kartki z narysowanymi ślimakami itp. Kolejna gra polegała na odnajdywaniu owadów i opisywaniu ich (określaniu nazwy, gatunku czy wymyślaniu zabawnego wierszyka na temat stworzenia). Trzeba przyznać, że te dwie gry sprawiły uczniom ogromną frajdę. Po południu wybraliśmy się do Rezerwatu Kormoranów, aby oglądać te ptaki. Wędrowaliśmy przez las, aż zaszliśmy na plażę, gdzie również czekały na nas atrakcje. Podzieleni na te same grupy co wcześniej otrzymaliśmy różne zadania: udawanie owada zagrzebanego w piasku, odnalezienie omułka jadalnego, zbudowanie jak najwyższej budowli z piasku. Po tak intensywnym i pełnym wrażeń dniu, powróciliśmy do ośrodka.

22.09.2017
Nadszedł przykry dzień, bo dzień naszego powrotu do Wrocławia. Od razu po śniadaniu wsiedliśmy do autokaru i ze łzami w oczach pożegnaliśmy Stegnę.

To było wspaniałe pięć dni! Każdy uczeń wyniósł coś wartościowego z tego obozu naukowego. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach również inni będą mogli uczestniczyć w takich wycieczkach. Dziękujemy serdecznie Pani Urszuli Bagińskiej-Krawiec, Pani Joannie Stępień oraz Pani Marcie Szynkiewicz za organizację tak wspaniałego wyjazdu 🙂