Szkolne Koło Turystyczne w Górach Izerskich 3-4 czerwca
W Góry Izerskie tradycyjnie już w czerwcu wędrujemy z Kołem Turystycznym Dziesiątka. Sobota i niedziela z noclegiem w Chatce Górzystów zarezerwowanym już w marcu, bo inaczej nie ma mowy o wolnych pokojach dla większej grupy. Polecam dojazd do Jakuszyc pociągiem z Wrocławia Głównego do Szklarskiej Poręby Górnej, a dalej szynobusem do Jakuszyc. Trasa piesza z Jakuszyc niezbyt uciążliwa, z postojem w Orlu, które zapełnione jest turystami pieszymi i rowerowymi, a w zimie narciarzami biegowymi. Wędrując do Chatki mijamy po drodze kamienne symbole planet, a później niezwykłe o każdej porze roku Torfowiska Izerskie. Widzieliśmy zagłębienia z obniżonym poziomem wody, w których nasz absolwent, Rafał Domowicz pasjonat przyrody wskazywał na różnorodność biologiczną małego zbiornika. Widzieliśmy różne rodzaje traszek, kijanki, żaby, pływaki żółtobrzeżki. Do tego rozpoznaliśmy wiele roślin na torfowiskach z charakterystyczną wełnianką oraz kosodrzewiną i brzozą karłowatą.
W chatce jak zwykle można było spróbować naleśników z serem i jagodami. Nie obyło się też bez ogniska, na które sami musieliśmy zebrać gałęzie. Drugiego dnia powrót do stacji PKP Szklarska Poręba Górna przez miejsca bardzo charakterystyczne w Górach Izerskich. Do takich należy nieczynna kopalnia kwarcu „Stanisław”. Czas marszu idealnie zaplanowany, po wejściu na dworzec w Szklarskiej lunęło. Grupa zintegrowana, zdyscyplinowana i chętna do poznawania uroków przyrody Dolnego Śląska. Przewodnikiem naszej grupy turystycznej była tegoroczna absolwenta X Liceum, Weronika Mikulska, która przez ostatnie dwa lata była uczestnikiem kursu Przewodników Górskich organizowanym przez Studenckie Koło Przewodników Sudeckich.
Dziękuję serdecznie wszystkich naszym uczniom za wzorowe zachowanie na wycieczce koła a naszym absolwentom za podtrzymywanie tradycji turystyczno –krajoznawczych.
Z turystycznym pozdrowieniem
Agnieszka Duda