II etap XX edycji Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz 2024 – już za nami!

Dnia 27 lutego 2024 roku w naszej szkole odbył się II etap XX edycji Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz 2024. Kolejny raz byliśmy gospodarzami tego wydarzenia, które organizujemy wspólnie z Politechniką Wrocławską oraz Uniwersytetem Wrocławskim.
Konkurs jest objęty honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Wrocławia oraz Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
W II etapie konkursu uczestniczyli uczniowie z 15 szkół ponadpodstawowych z naszego kraju, którzy zmierzyli się z zadaniami przygotowanymi przez pana dr Jacka Bronę  – z Instytutu Fizyki Doświadczalnej na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Koordynatorem części pisemnej konkursu była pani mgr inż. Ewelina Jach z Politechniki Wrocławskiej.

W tym dniu oprócz II etapu konkursu odbyła się uroczystość z okazji 20 – lecia Konkursu Fizycznego.  Do naszej szkoły oprócz uczniów i nauczycieli z różnych szkół przybyli zaproszeni goście z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego: pani Helena Nazarenko – Fogt – autorka konkursu, emerytowany nauczyciel X LO, pani dr hab. Ewa Dębowska, pan dr hab. inż. Włodzimierz Salejda,  pani dr hab. Agnieszka Ciżman, pan dr Paweł Preś oraz autorzy zadań konkursowych w poprzednich edycjach konkursu: pan dr Zygmunt Mazur, pan dr hab. Wojciech Kamiński oraz pani dr Mirela Kaczmarek. Na uroczystej  Gali pani Dyrektor Zofia Bentkowska-Sztonyk oraz pani wicedyrektor Beata Krywult – Szczudło  podziękowały wszystkim przybyłym gościom oraz nauczycielom i wręczyły drobne upominki.

Uczestnicy konkursu po zmaganiach konkursowych wraz z zaproszonymi gośćmi i uczniami klasy III E, II D, I E i I D wysłuchali mini koncertu spod znaku tak zwanego „mocnego uderzenia”, w wykonaniu zespołu muzycznego Liceum Ogólnokształcącego Nr X „Utalentowana Dziesiątka” . Koncert został przygotowany pod opieką pani Katarzyny Łaszkiewicz. Na koniec całej uroczystości pojawiła się drobna niespodzianka – Jubileuszowy tort!!!

Dnia 29 lutego prace uczestników Konkursu oceniało jury w składzie:
dr Jacek Brona –  z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego (autor zadań konkursowych),
mgr inż. Ewelina Jach – z Katedry Fizyki Doświadczalnej Politechniki Wrocławskiej,
mgr inż. Małgorzata Kajser – Stysiak – nauczyciel fizyki w Liceum Ogólnokształcącego Nr X we Wrocławiu, organizator konkursu,
mgr Anna Kozakiewicz  – nauczyciel fizyki w Liceum Ogólnokształcącego Nr X we Wrocławiu ,
mgr Kamil Braksator – nauczyciel fizyki w Liceum Ogólnokształcącym nr IX we Wrocławiu,
mgr Waldemar Jakubowski – nauczyciel fizyki w Liceum Ogólnokształcącego Nr X we Wrocławiu,
mgr Marcin Kołodziej – nauczyciel informatyki i fizyki w Liceum Ogólnokształcącego Nr X we Wrocławiu oraz Publicznej Szkole Gastronomicznej Ho-Ga.
Prace komisji były nadzorowane przez mgr Beatę Krywult – Szczudło – w-ce dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Nr X we Wrocławiu, nauczyciela fizyki oraz Przewodniczącej Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz 2024.

Jury konkursu wyłoniło 10 finalistów, którzy 4 kwietnia 2024 roku – czwartek-przystąpią do etapu ustnego.

 Finalistami XX edycji Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz 2024 zostali:

1. Paweł Smolnicki  – Liceum Ogólnokształcące nr I w Oławie
2. Kacper Kasperek  – Liceum Ogólnokształcące nr I w Oławie
3. Tymoteusz Rekuć  – Liceum Ogólnokształcące Nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,
4. Kajetan Gułaj – Liceum Ogólnokształcące Nr V we Wrocławiu,
5. Jan Szot – II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildenfonsa Gałczyńskiego w Olsztynie,
6. Jakub Łuc – I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w  Oleśnicy,
7. Bartłomiej Persak – I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w  Oleśnicy,
8. Maciej Kiziński – II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildenfonsa Gałczyńskiego w Olsztynie,
9. Szymon Lisik – II liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie,
10. Bogusz Szulecki – Liceum Ogólnokształcące Nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział a nauczycielom i pracownikom z Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej za ciężką pracę.

Finalistom serdecznie gratulujemy i zapraszamy wraz z nauczycielami i delegacjami 4 kwietnia na finał, który odbędzie się w Liceum Ogólnokształcącym Nr X we Wrocławiu.

Dziękuję również uczniom klasy III E za otoczenie opieką naszych gości i pomoc w przeprowadzeniu II etapu konkursu.


Małgorzata Kajser- Stysiak (organizator konkursu)