Fizyka inaczej – lekcja w planetarium

27 lutego 2024 uczniowie z klas 2e i 4e byli na wycieczce w Planetarium Śląskim w Chorzowie.  Odnowiona  placówka znajduje się w Śląskim Parku Nauki. Znajdują się w niej dwie ekspozycje stałe, które  zwiedzaliśmy w małych grupach, każda grupa pod opieką przewodnika.

Pierwsza ekspozycja to Astronomia. Sala poświęcona astronomii znajduje się tuż pod słynnym zegarem słonecznym. W jej centralnym punkcie znajduje się słynny projektor Zeissa, który wyświetlał w Planetarium Śląskim gwiazdy przez prawie 63 lata. Można tu również zobaczyć drewniany pulpit sterujący. Wokół sali rozmieszczone są interaktywne stanowiska prezentujące zagadnienia związane
z astronomią: między innymi różnego rodzaju instrumenty obserwacyjne takie jak lunety, teleskopy czy celostat. Jedną z największych atrakcji tej ekspozycji jest pokój pozwalający na spacer wśród gwiazd w okularach 3D :).

Druga ekspozycja to Geofizyka, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. Na interaktywnych stanowiskach można przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, a także być świadkiem powstawania chmur i opadów atmosferycznych. Po wejściu do specjalnych komór można na chwilę przenieść  się w różne strefy klimatyczne.  Stanowisko z niemal dwumetrowej średnicy ekranem kulistym pozwala na sprawdzenie jak z kosmosu wygląda Ziemia i inne planety Układu Słonecznego.

Zakończeniem wizyty w Planetarium był pokaz Explore. Seans składał  się z dwóch części. Pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora wędrówka po aktualnym niebie, druga natomiast jest projekcją filmu o historii astronomii.  Ludzie od początków swojego istnienia z fascynacją spoglądali w niebo. Obserwacje gwiazd inspirowały badaczy, między innymi Mikołaja Kopernika i Johannesa Keplera. Pierwszy z nich to twórca teorii heliocentrycznej. Drugi odkrył prawa, dzięki którym możliwe było zbudowanie Międzynarodowej Stacji  Kosmicznej i wysyłanie sond kosmicznych poza granice Układu Słonecznego.