Cykl filmowy w Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Od 23 października do 4 grudnia, w każdy poniedziałek o godz. 17,Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Strażnicza 1–3) zaprasza na projekcje filmowe w cyklu „Migracje we współczesnym kinie niemieckim”. Po każdej projekcji przewidziane są dyskusje z udziałem ekspertów.

Osoby z tłem migracyjnym stanowią blisko 30% niemieckiego społeczeństwa. Kino niemieckie opowiada o (post)migrantach i jest tworzone przez (post)migrantów. Z uwagi na relewantność tej tematyki – dzisiaj i w przyszłości – także dla Europy jako całości i Polski w szczególności, przyjrzenie się niemieckim doświadczeniom i ich filmowym reprezentacjom może być owocne poznawczo. Zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniach zarówno tych, którzy są zainteresowani kinematografią naszego zachodniego sąsiada oraz migracjami, jaki i tych, którzy będą chcieli obejrzeć ciekawe filmy i o nich podyskutować.

W programie znalazło się siedem filmów niemieckich z lat 2017–2021 odnoszących się w różny sposób do problematyki cyklu. Są wśród nich tytuły znane już w Polsce, a także takie, które nie trafiły u nas do dystrybucji. Są one reprezentatywne dla nurtu migracyjnego we współczesnym kinie niemieckim, a o ich wartości mogą świadczyć przyznane im wyróżnienia.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Wyjście na seanse uczniów LO X organizują nauczyciele języka niemieckiego – 23 października 2023 roku 27 osób z naszej szkoły pod opieką Pani Danuty Lipińskiej oglądało film pt: Western, reż. Valeska Grisebach, Niemcy–Austria–Bułgaria 2017. Kolejne wyjścia organizować będą również inne panie germanistki: J. Maruszak,R. Wołoszyn – Szajnik i S. Cicha. Zachęcamy do udziału w tym bardzo ciekawym cyklu.

W imieniu nauczycieli j. niemieckiego, Danuta Lipińska