Historia żywa – „Muzyką w system”

7 października w naszej szkole odbyły się zajęcia żywej lekcji historii. Marek Gadowicz – historyk IPN, wprowadził uczestników w ramach projektu „Muzyką w system” w czasy tzw. „Karnawału Solidarności” – okresu pomiędzy sierpniem 1980 r. a 13 grudnia 1981 r. ze szczególnym zwróceniem uwagi na wydarzenie, jakim był I Przegląd Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki”, który odbył się w dniach 20-22 sierpnia 1981 roku w gdańskiej Hali „Olivia”.

Śpiewano o tym wszystkim, o czym nie uczono wówczas w szkole, a o czym rozmawiały w Polsce całe pokolenia. A tak naprawdę, …każdy kto grał muzykę niezależną, która nie podobała się władzy – dorzucał małą cegiełkę do narastającego buntu. Buntu przeciw systemowi.

Cenzura wymuszała inteligentne pisanie tekstów i m.in dlatego powstawały teksty mądre i ponadczasowe, zaś wieloznaczność treści tekstów prezentowanych tam piosenek, aby była zrozumiała dla dzisiejszej młodzieży, wymaga wyjaśnienia realiów minionych czasów. W trakcie spotkania wybrzmiały zagrane na gitarze i wyśpiewane sztandarowe utwory bardów opozycji.