Pracowity i okraszony sukcesami lipiec Kuby Szarapo

Uczniowie naszej szkoły mają już od końca czerwca wakacje. Trochę inaczej było u ucznia I C Kuby Szarapo (MKS MOS Wrocław). Po zwycięstwie w Mistrzostwach Dolnego Śląska w biegu na 400m w swojej kategorii wiekowej U 18 rozpoczął udanie cały sezon startowy 2022. W czerwcu uzyskał minimum kwalifikacyjne do Mistrzostw Europy U 18. W Jerozolimie 4 lipca wygrał swój bieg eliminacyjny na 400m i dostał się do finału 400m. W finale Europejskiego czempionatu zajął 6 miejsce. Reprezentant Polski Adrian Wójciak (z Opoczna) zdobył w tym biegu brązowy medal. Polacy liczyli na sukces w sztafecie szwedzkiej (100m+200m+300m+400m) jednak w eliminacjach biegnąc w rezerwowym składzie zostali zdyskwalifikowani. Kubie i Adrianowi nie dane było walczyć o złoty medal w finale.

15-17 lipca w Bielsku-Białej odbyły się Mistrzostwa Polski U 18. Już w eliminacjach biegu na 400m Kuba poprawił swój rekord życiowy na 47,98 i stał się pierwszym polskim 16-latkiem, który zszedł poniżej 48 sekund. W finale nie dał szans rywalom (łącznie z brązowym medalistą ME!) i osiągając 47,88 wygrał na tym dystansie.

Tydzień później Kuba reprezentował Polskę na Europejskim Festiwalu Młodzieży (ranga Mistrzostw Europy 16-latków) w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). W eliminacjach 400m uzyskał najlepszy wynik awansując do finału. Niestety, po biegu eliminacyjnym wysoka gorączka, silne przeziębienie nie pozwoliły mu na start w pełni sił w biegu finałowym. Trenerzy postanowili oszczędzić Kubę, by zdrowy mógł wziąć udział w biegach sztafetowych. Eliminacje Polacy przeszli gładko. Finał sztafety szwedzkiej to popis Polaków (trzeba dodać, że zawodnikiem na 300m był drugi Wrocławianin – Rafał Dziewięcki z AZS AWF Wrocław). Na mecie przewaga nad drugimi Węgrami to 1,7”. Czas uzyskany w Bańskiej dałby brązowy medal w Jerozolimie (skład nieco słabszy – biegali młodsi zawodnicy).

Liczę, że praca i talent (i zdrowie!) Kuby Szarapo pozwoli mu w następnych latach na osiągnięcie kolejnych sukcesów.

Uczniami naszej szkoły było wielu wybitnych sportowców osiągających sukcesy na arenach międzynarodowych w różnych dyscyplinach sportu – siatkówce, lekkiej atletyce, judo, golfie, kolarstwie, biegach na orientację, łucznictwie. Nie będę podawał nazwisk celowo, jeśli ktoś będzie zainteresowany na pewno dotrze do źródeł 😊