Mistrzostwa Liceum Ogólnokształcącego nr X w Szachach

W poniedziałek 25 kwietnia 2022 r. w sali komputerowej A203 zostały rozegrane Mistrzostwa Liceum Ogólnokształcącego nr X w Szachach Internetowych.

Turniej został rozegrany na platformie szachowej Lichess.org na dystansie 7 rund, granych tempem 10 minut na partię bez bonusu czasowego na ruch. W poszczególnych rundach zawodników kojarzono w pary tzw. systemem szwajcarskim, którego założeniem jest możliwie sprawiedliwe rozegranie zawodów w przypadku, gdy nie jest możliwe rozegranie zawodów systemem „każdy z każdym”. Jego główną ideą jest dopasowywanie w pary zawodników, którzy w danym momencie turnieju mają zbliżony wynik punktowy. Dodajmy, że w turniejach szachowych za zwycięstwo w partii otrzymuje się 1 pkt., za przegraną 0 pkt. Natomiast w przypadku remisu obaj rywale otrzymują po 0,5 pkt. W przypadku równej liczby punktów o miejscu decyduje punktacja pomocnicza, zależna od wyników przeciwników, z którymi zawodnicy rozgrywali swoje pojedynki.

Do zawodów zgłosiło się 11 uczestniczek i uczestników. Wszyscy rywalizowali wspólnie w jednej grupie. Spośród uczestników turnieju wyłoniono laureatów: trzech najlepszych uczestników w kategorii chłopców i trzy najlepsze uczestniczki w kategorii dziewcząt. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe w postaci książek o tematyce szachowej.

Niezmiernie miło mi ogłosić, że Tytuł Mistrza LO nr X zdobył Piotr Frąc z kl. 2e, natomiast Mistrzynią LO nr X została Oliwia Ścisła z kl. 2f.

Miejsca drugie zajęli: Jakub Podgórski z kl. 1h wśród chłopców, oraz Lila Stachura z kl. 2f wśród dziewcząt. Natomiast na miejscach trzecich uplasowali się Wojciech Aszkiełowicz z kl. 2e i Nikola Zygmunt z kl. 1b.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Końcowa klasyfikacja ogólna po 7 rundach:
1. Piotr Frąc (kl. 2e) – 6,5 pkt.
2. Oliwia Ścisła (kl. 2f) – 5 pkt.
3. Jakub Podgórski (kl. 1h) – 5 pkt.
4. Wojciech Aszkiełowicz (kl. 2e) – 4 pkt.
5. Michał Kaniowski (kl. 1e) – 4 pkt.
6. Ignacy Zgorzelski (kl. 3dn) – 4 pkt.
7. Jakub Karakuła (kl. 1a) – 3 pkt.
8. Tomasz Lamek (kl. 3bn) – 3 pkt.
9. Lila Stachura (kl. 2f) – 3 pkt.
10. Mikołaj Liszyk (kl. 3dn) – 2,5 pkt.
11. Nikola Zygmunt (kl. 1b) – 2 pkt.

Organizator turnieju
Rafał Biliński