Holandio, nadchodzimy! Finał projektu „Europa należy do nas!” w ramach programu Erasmus+

Wielkimi krokami zbliża się nasz wyjazd do Hagi! To właśnie tam odbędzie się finał projektu ,,Europa należy do nas!”. Spotkamy się z naszymi kolegami z Niemiec i Francji, których poznaliśmy wirtualnie podczas wideo- konferencji i z którymi wspólnie wykonywaliśmy przydzielone nam zadania.

Realizacja projektu nie była łatwa… Zaczął się on już we wrześniu 2019 roku i miał trwać dwa lata. Wykonywaliśmy zadania dotyczące drugiej wojnie światowej, lądowania aliantów w Normandii, a także zadania o problematyce europejskiej, obywatelskiej.

W marcu 2020r. mieliśmy spotkać się w Francji, w Górnej Normandii. Niestety wyjazd musiał zostać odwołany, gdyż wybuchła pierwsza fala pandemii. Ostatecznie spotkaliśmy się z Francuzami wirtualnie. Niestety nasi niemieccy koledzy nie mogli się z nami połączyć, gdyż nadeszła 2 fala pandemii. Projekt został przedłużony.

W styczniu 2022r.odbyła się wideokonferencja, w której już uczestniczyliśmy wszyscy. Pod koniec maja miało się odbyć finalne spotkanie. Tym razem pojechać mieliśmy do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, koło Świdnicy… Jednak ze względu na wybuch wojny w Ukrainie znów zmieniono miejsce spotkania. Jedziemy do Hagi!

Haga leży nad Morzem Północnym w zachodniej części Holandii. Jest nazywana stolicą administracyjną państwa, bo znajduje się tam siedziba rządu, parlamentu, rodziny królewskiej i nie tylko. Właśnie w tym mieście odbywały się konferencje międzynarodowe, na których zawarto konwencje haskie. Poza tym w Hadze jest Europejski Trybunał Sprawiedliwości, a także muzeum Mauritshuis, w którym można obejrzeć obrazy znanych artystów, między innymi Johannesa Vermeera (na przykład jego słynną ,,Dziewczynę z perłą”), Rembrandta, Rubensa, Memlinga i innych znanych twórców.

Główną atrakcją jest Ridderzaal – sala rycerska-gotycka, XIII- wieczna budowla. Co ciekawe, właśnie w tej sali, co roku, w każdy trzeci wtorek września parlament zbiera się, aby wysłuchać mowy tronowej króla.  Już nie możemy doczekać się wyjazdu! W końcu spotkamy się z nowymi kolegami, z którym będziemy kręcić filmy o Europie, no i zobaczymy Hagę.

Paula Kopka i Julia Śmiałek