Polskie drogi do niepodległości – projekt edukacyjny klasy III BN.

W roku szkolnym 2021/2022 organizacja szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości została powierzona klasie III BN (humanistycznej) oraz p. Małgorzacie Jakubek, wychowawczyni klasy oraz nauczycielce języka polskiego, która zaproponowała swoim uczniom udział w projekcie „Polskie drogi do niepodległości”. Cele projektu to: edukacja młodych ludzi, integracja klasy i społeczności szkolnej po długim czasie nauki zdalnej oraz propozycja nowej formuły obchodów Święta Niepodległości w X LO i w przestrzeni publicznej.

W ramach projektu uczniowie klasy III BN przygotowali prezentacje na temat powstań narodowych, okoliczności odzyskania niepodległości w 1918 roku, roli literatury, malarstwa i muzyki w podtrzymaniu tożsamości narodowej. Każda prezentacja przedstawiała inną drogę Polski do niepodległości.

W dniach od 03.11.2021 do 09.11.2021 uczniowie klasy III BN odwiedzili 17 klas (w ramach GDW i języka polskiego) i opowiedzieli swoim kolegom o dążeniach Polski do niepodległości przez 123 lata niewoli. A oto lista prezenterów i klas, które zostały włączone do projektu jako odbiorcy naszych działań:

Wojciech Gorączek, Maciej Żmijewski (kl. I E i I B)

Katarzyna Gawluk, Kamila Łuczyszyn (kl. IC, II A)

Julia Morawska (kl. II G, II F)

Ksawery Zdeb, Patryk Pieńko (kl. III FN, III F, III DN)

Julia Młynarska, Klaudia Różycka (kl. II E, I A, IG)

Jakub Baranowski, Mateusz Chudzik (kl. II D, I H)

Amelia Kijkowska, Maja Ludwin (kl. II C)

Vanessa Domeradzka, Oliwia Mrożek (kl. I D, II B)

Na finał projektu p. Małgorzata Jakubek zaproponowała uczniom klasy III BN zatańczenie … poloneza na szkolnym dziedzińcu (po raz pierwszy w historii szkoły) wspólnie z przedstawicielami innych klas. Pomysł bardzo spodobał się młodzieży oraz Pani Dyrektor Zofii Bentkowskiej – Sztonyk. O pomoc poproszona została p. Dominika Rejman, nauczycielka wychowania fizycznego. Pod jej kierunkiem uczniowie rozpoczęli próby poloneza.

10 listopada 2021 r. (w środę) odbył się finał szkolnych obchodów 103. rocznicy odzyskania niepodległości. Radosna, świąteczna atmosfera zapanowała w szkole już od rana. Na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie klasy III BN (dwie pary): Maja Ludwin i Maciej Żmijewski (w przebraniu Marszałka Józefa Piłsudskiego) oraz Amelia Kijkowska i Patryk Pieńko (w przebraniu Marszałka Józefa Piłsudskiego) odwiedzili wszystkie klasy i zaprosili nauczycieli oraz uczniów na uroczystość na dziedzińcu szkoły. Każdy nauczyciel otrzymał kotylion wykonany przez uczniów klasy III BN.

Finałową uroczystość o godz. 11.00 na placu przed szkołą poprowadzili uczniowie klasy III BN: Amelia Kijkowska i Patryk Pieńko. Uczniowie wszystkich klas wysłuchali informacji na temat genezy „Mazurka Dąbrowskiego” oraz znaczenia utworu w budowaniu tożsamości narodowej, a następnie wspólnie zaśpiewali tę pieśń.

Zwieńczeniem uroczystości był polonez zatańczony przez uczniów klasy III BN i III AN oraz przez przedstawicieli klas: I A, I B, I C, I D,I E, I F, I G, I H, II A, II B, II D, II E, II F oraz III FN. W trakcie formowania tanecznego szyku Ksawery Zdeb z klasy III BN odczytał fragment „Pana Tadeusza”: „Poloneza czas zacząć …”.

W pierwszej parze tańczyli: Pani Dyrektor Zofia Bentkowska – Sztonyk oraz Wojciech Gorączek z klasy III BN. W drugiej parze tańczyli uczniowie klasy III BN: Maja Ludwin i Maciej Żmijewski (w przebraniu Marszałka Józefa Piłsudskiego).

Wszyscy tancerze tego pierwszego, historycznego w X LO poloneza, spisali się znakomicie. Brawo! Dziękuję Wam za entuzjazm, zaangażowanie i umiejętności taneczne.

Bardzo dziękuję Pani Dominice Rejman za przygotowanie pięknego tanecznego układ. Ten polonez był uczniom naprawdę potrzebny. Wszystko się udało. Dopisała nawet pogoda. To był słoneczny, radosny, piękny dzień.

Bardzo dziękuję Uczniom klasy III BN za pracę i zaangażowanie oraz za wzorowe wywiązanie się z powierzonych obowiązków. Jestem z Was bardzo dumna!

Dziękuję Wychowawcom, którzy przyjęli moich uczniów na godzinach wychowawczych i pozwolili im zaprezentować różne drogi Polaków do niepodległości. Dziękuję za wszystkie miłe słowa i za to, że doceniliście Państwo ten projekt.

Bardzo dziękuję członkom Pocztu Sztandarowego (Julii Śmiałek, Ani Owsiance z klasy III DN i Mateuszowi Mitasowi z klasy II D) oraz Panu Profesorowi Waldemarowi Jakubowskiemu za przygotowanie Pocztu Sztandarowego.

Dziękuję Zofii Banasik (III F) i Natalii Gierdalskiej (III FN) za śpiew.

Bardzo dziękuję Jakubowi Szczepaniakowi oraz Aleksandrowi Drzazdze z klasy III C za przygotowanie nagłośnienia.

Bardzo dziękuję szkolnej telewizji za rejestrację uroczystości finałowej.

Dziękuję także Wszystkim Uczniom za uroczysty strój w dniu 10 listopada i własnoręcznie wykonane kotyliony.

Dziękuję również Klaudii Różyckiej z klasy III BN za wykonanie zdjęć.

Małgorzata Jakubek – autorka i organizatorka projektu „Polskie drogi do niepodległości”.