Matematyczne Czwartki na UJ

21.10.21r. odbył się wykład on-line dr Krzysztofa Ciesielskiego, prof. UJ „Matematyka wyborcza”  Uczniowie klas 1D, 2D, 3CN otrzymali odpowiedzi na nurtujące ich pytania takie jak:

Na jakiej zasadzie wykonywane jest przeliczenie głosów na mandaty przy wyborach do Sejmu, do rady miasta, do sejmiku wojewódzkiego? Czy ordynacja nazywana proporcjonalną jest naprawdę proporcjonalna? Czy wybory, w których mamy wybrać jednego spośród kilku kandydatów, można organizować tylko na jeden sposób?

W trakcie wykładu przedstawione zostały paradoksy wyborcze, matematyka ukryta za zasadami metod głosowania, a także pewne informacje związane z historią powstawania rozmaitych metod wyborczych.

Po wykładzie wszyscy uczestnicy spotkania uczestniczyli w quizie matematycznym oraz w krótkim spotkaniu ze studentem matematyki.