Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Witamy po wakacyjnej przerwie wszystkich nauczycieli i uczniów, a szczególnie serdecznie pierwszoklasistów, którzy w tym roku rozpoczynają czteroletnią naukę w naszej szkole, czyli Liceum Ogólnokształcącym nr X imienia Stefanii Sempołowskiej. Od dzisiaj będziemy wspólnie podążać drogą, której ostatecznym celem powinna być świetnie zdana matura gwarantująca dostanie się na dobre studia. Wszystkim pierwszakom życzymy, aby na tej drodze było jak najmniej wybojów i nieoczekiwanych przeszkód. Za to dużo wartościowych przygód i doświadczeń.

Pani Dyrektor Zofia Bentkowska-Sztonyk powitała uczniów i przypomniała, że pierwszy września i rozpoczęcie roku szkolnego już na zawsze w Polsce kojarzyć się będzie z kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej. Osiemdziesiąt dwa lata temu pierwszego września 1939 roku ani dzieci ani młodzież polska nie rozpoczęły nowego roku szkolnego, ponieważ zostały postawione w obliczu koszmarnego doświadczenia wybuchu wojny, a następnie sześciu lat okupacji hitlerowskiej. Nagle życie młodych ludzi, które miało być wypełnione nauką, zabawą, spokojnym rozwojem zamieniło się w dramatyczną walkę o przetrwanie. Bardzo wielu młodych ludzi w naszym wieku na różne sposoby walczyło z okupantem podejmując próby ratowania utraconej wolności i bardzo wielu poświęciło w tej walce swoje życie. Każdy z nas zna przecież bohaterskie życiorysy Alka, Rudego i Zośki. Wspominając ich patriotyczną postawę uczymy się od nich odwagi, poświęcenia i miłości do ojczyzny.

Przypomnienie pierwszego tragicznego dnia wojny, który rozpoczął się od bombardowania polskich miast uczciła poezja z wykonaniu Amelii Kijkowskiej oraz piosenki w wykonaniu Zosi Banasik i Natalii Gierdalskiej z towarzyszeniem gitar Julii Gryz oraz Mikołaja Liszyka.