WYNIKI XIV POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKIEGO X LO I MUZEUM NARODOWEGO

„WROCŁAWSKIE PARKI I OGRODY…CZY SĄ METAFORĄ DUSZY WROCŁAWIAN?”

Już po raz czternasty odbył się konkurs literacki Liceum Ogólnokształcącego nr X i Muzeum Narodowego skierowany do  uczniów wrocławskich szkół  średnich, którzy znają i kochają swoje miasto, są  wrażliwi na jego urok i niepowtarzalną atmosferę. W tym roku tematem konkursowym były wrocławskie parki i ogrody.

     Wrocław słynie z pięknych terenów zielonych, dlatego piszącym  inspiracji nie brakowało. Jak zwykle puścili wodze fantazji, sięgnęli do odległych dziejów miasta, kiedy zakładano nasze parki i ogrody. Sprawili, że przyroda przemówiła i opowiedziała własną, „zieloną” historię Wrocławia.

    W konkursie wzięło udział  39 uczniów z 12 wrocławskich  liceów ( nr: 1,3,4,5,6,9,10,12,13,16,17 i ZS Plastycznych). Zważywszy na pandemię, to dobry wynik i dowód na to, że konkurs już od lat ogarnia całe miasto.

Jury w składzie: przewodnicząca – Katarzyna Łaszkiewicz (LO nr X), Grzegorz Wojturski (Muzeum Narodowe), Iwona Polak (SP nr 8), Justyna Paluch (LO nr III), Michał Pieczka (Muzeum Narodowe) nagrodziło następujące osoby:

W kategorii proza

I miejsce ex aequo – Martyna Ziółkowska z LO nr XIII (opiekun artystyczny pani Dominika Wieczorek) i Amelia Droszczak z LO nr XII (opiekun artystyczny pani Anna Jagieła)

II miejsce ex aequo – Zofia Ekert z LO nr I (opiekun artystyczny pani Jolanta Wróblewska) i Julia Eilmes z LO nr XVII (opiekun artystyczny pani Lucyna Grochocka)

III miejsce ex aequo – Weronika Fater z LO nr XVII i Szymon Szerszeń z LO nr IV  (opiekun artystyczny pani Dorota Żytkiewicz)

Wyróżnienie 1 stopnia – Monika Susłowicz z LO nr V (opiekun artystyczny pani Anna Tracz-Molasy)

Wyróżnienie 2 stopnia – Barbara Patławska z ZS Plastycznych (opiekun artystyczny pani  Katarzyna Iwaniak-Warchoł), Dominik Bagiński z ZS Plastycznych (opiekun artystyczny pani  Katarzyna Iwaniak-Warchoł), Salomiia Yaworska z LO nr I (opiekun artystyczny pani Jolanta Wróblewska), Hanna Chładzińska z LO nr XII (opiekun artystyczny pani Magdalena Gumienny-Nowak)

W kategorii poezja

Wyróżnienie 1 stopnia – Marta Śledzińska z LO nr I (opiekun artystyczny pani Jolanta Wróblewska), Julia Mazur z LO nr III (opiekun artystyczny pani Justyna Paluch), Aleksandra Raczyńska z LO nr III (opiekun artystyczny pani Justyna Paluch)

Wyróżnienie 2 stopnia – Eliza Pluta z LO nr IX z LO nr III (opiekun artystyczny pani Małgorzata Srebniak)

Miejsca ex aequo oznaczają, że prace zdobyły dokładnie taką samą liczbę punktów.

   Wszystkim nagrodzonym i ich opiekunom  gratulujemy. Mamy nadzieję, że uda nam się w tym roku szkolnym urządzić  w przepięknym gmachu Muzeum Narodowego uroczysty finał z rozdaniem nagród i wykładami z historii sztuki.  Jeśli nieprzewidywalna, jak do tej pory, pandemia pozwoli, to wszystkich uczestników i nauczycieli  zapraszamy 2 czerwca w środę o godz. 11.00 do sali wykładowej Muzeum Narodowego. Wcześniej wyślemy do szkół stosowną informację.

Katarzyna Łaszkiewicz – pomysłodawca i organizator konkursu.