Klasa IID na wycieczce w Muzeum Żydów Polskich POLIN…w Warszawie

Tak, pandemia nam nie przeszkodziła !

15 marca 2021 uczniowie klasy IID uczestniczyli w warsztatowych zajęciach prowadzonych przez dr Mariusza Jastrzębia z Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie – rozważaliśmy problem tolerancji w I Rzeczypospolitej, i okazało się, że nie bez powodu warsztat nosił tytuł „Rzeczpospolita tolerancyjna?” (znak zapytania). Czy obaliliśmy mit o tolerancji w Polsce szlacheckiej? Też nie do końca, choć zajęcia wyraźnie pokazały, że tolerancja XVI -wiecznej Polski to tolerancja głównie dla szlachty w obrębie wyznań chrześcijańskich, to jednak na tle ówczesnej Europy sytuacja różnowierców w Polsce była daleko lepsza.

Mieliśmy okazję zobaczyć sale wystawowe POLIN i na tle zbiorów muzelanych porozmawiać o tolerancji dawniej i dziś – efekt naszej burzy mózgów Czym jest tolerancja?  zawiera obraz, który prezentujemy obok. Zajęcia okazały się też miejscem na refleksję skąd się nietolerancja bierze, jakie są jej korzenie i jak jej unikać. To samo zdjęcie, daje  odpowiedź i  na to pytanie.

Zamierzamy jeszce raz odwiedzić muzeum 29 marca 2021 – tym razem zobaczymy Polskę okresu międzywojennego – sprawdzimy czy w sprawie tolerancji się coś zmieniło.

A wszystkie te nasze wycieczki są oczywiście … online 🙂