XIV POWIATOWY KONKURS LITERACKI XLO I MUZEUM NARODOWEGO

Wrocławskie parki i ogrody…czy są metaforą duszy wrocławian?

    Już po raz czternasty zapraszamy uczniów szkół  średnich wrażliwych na uroki wrocławskiego pejzażu do wyrażenia własnych impresji w formie dowolnej wypowiedzi literackiej. Tym razem jako temat proponujemy wrocławskie parki i ogrody.

   Topos ogrodu niesie ze sobą mnóstwo symbolicznych znaczeń i artystycznych przedstawień. Może być interpretowany jako raj, szczęście, schronienie, nieuchronne  przemijanie, życie i śmierć.

   W ogrodach  kryją się ludzkie namiętności: miłość, szczęście, zdrada, samotność, rozpacz, tęsknota, marzenia  i nadzieje.

    Wrocław ma wiele pięknych parków i ogrodów, które można nazwać rajskimi, tajemniczymi czy miłosnymi. Jedne prowadzone są na sposób angielski, a inne w stylu francuskim lub japońskim. Są też takie, które rosną dziko. 

    Każdy z nas spaceruje po parku, jaki mu najlepiej odpowiada. Ktoś wybiera symetrię, porządek i pełne słońce, inny szuka dzikości i cienia… Czyżby ulubiony przez nas park i ogród odzwierciedlał naszą duszę? Spróbuj coś o tym napisać…(Pamiętaj, że Twoja praca musi dotyczyć konkretnego miejsca we Wrocławiu. Podaj jego adres i parę faktów z historii powstania i działalności. Reszta jest już sprawą Twojej wyobraźni.)

Katarzyna Łaszkiewicz

 

* regulamin XIV Konkurs Literacki.docx