Wirtualne spotkanie z kolegami z Francji

Wiosną 2020r. wszyscy uczestnicy projektu „Europa należy do nas!” Erasmus+ mięli się spotkać w Górnej Normandii. Jednak zaplanowane wcześniej bezpośrednie spotkanie uczniów z Polski, Niemiec i Francji ze zrozumiałych względów nie odbyło się. Szkoły we wszystkich tych krajach zostały zamknięte, a uczniowie i nauczyciele pracowali zdalnie. Aktualna sytuacja epidemiologiczna nadal nie pozwala na bezpośrednie kontakty międzynarodowe, dlatego też koordynatorzy projektu zdecydowali się na alternatywny sposób komunikowania się.

15.10.2020r. odbyła się wideokonferencja uczestników projektu z Francji z uczniami naszego liceum. Program konferencji zakładał wzajemne przedstawienie się, prezentację ubiegłorocznych dokonań oraz rozmowę na temat materiałów historycznych opracowanych przez francuski zespół w bieżącym roku. Ponieważ uczniowie z Francji mieszkają w Normandii, gdzie w czerwcu 1944r. miało miejsce lądownie aliantów, ich film dokumentował właśnie to wydarzenie historyczne i podkreślał jego znaczenie. W pobliżu ich szkoły znajduje się jeden z wielu cmentarzy poległych podczas lądowania lotników. Młodzież wraz ze swoim nauczycielem historii udała się na Cmentarz  Montormel, odwiedziła groby bohaterów wojennych, a ze swojej wizyty sporządziła dokumentację filmową, którą się z nami podzieliła.

Dowiedzieliśmy się, że pamięć o poległych w Normandii żołnierzach, wśród których liczną grupę stanowią polscy lotnicy, jest żywa i kultywowana, że współczesna młodzież ma świadomość ich największej ofiary – ofiary własnego życia, którą ponieśli, abyśmy mogli dziś żyć w pokoju i pojednaniu w zjednoczonej Europie.

Kolejne wirtualne spotkania z kolegami z Francji i Niemiec są w naszych planach.

7.jpg1.jpg2.jpg4.jpg5.jpg6.jpg