Klasa III D w Muzeum Narodowym

Lekcja polskiego w Muzeum Narodowym – jak „czytać” obrazy i rzeźby?

  Każdy z nas wie, jak dobrze jest łączyć przyjemne z pożytecznym. Przekonaliśmy się o tym w piątek, 29 listopada, kiedy to pod opieką Pani Agnieszki Ziółek, w ramach projektu „Szkoła w Mieście”, odwiedziliśmy Muzeum Narodowe we Wrocławiu, oglądając  z przewodnikiem dwie wystawy.

  Pierwsza z nich poświęcona była przede wszystkim dziełom malarstwa i rzeźbom od XVII do początków XX w. Były tam prace polskich artystów oraz twórców zagranicznych działających na terenie dawnej Rzeczpospolitej. Wśród nich znajdowały się ekspresjonistyczne, impresjonistyczne i symbolistyczne obrazy, m.in. Jacka Malczewskiego, Aleksandra Gierymskiego czy Stanisława Wyspiańskiego. Mogliśmy zobaczyć tam również wiele innych dzieł namalowanych różnymi technikami, które były dobrym powtórzeniem przed czekającym nas egzaminem maturalnym. 

 Druga wystawa, autorstwa Barbary Andruszkiewicz pt.”Wyrzeźbiony Wrocław”, przedstawiała wrocławską rzeźbę 1. połowy XX wieku. Każda sala była poświęcona innym tematom ówczesnej twórczości, rozpoczynając od motywów ciała, przez motywy zwierzęce, aż po motywy historyczne; rozpoznawalismy wiele technik i nawiązań biblijnych i mitologicznych. Wśród nich zobaczyliśmy m.in. „Pocałunek Sfinksa” Christiana Behrensa czy też „Szermierza” Hugo Lederera. Mimo, że wiele prezentowanych artystów nie była nam znana, to wzbudziły w nas ogromną ciekawość i dzięki nim mogliśmy choć na chwilę wyobrazić sobie, jak wyglądała twórczość dawnego Wrocławia, w którym dziś mieszkamy. 

Niewątpliwie udział w w tych dwóch wystawach pozostanie w naszej pamięci na długo,  przygotowując nas do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Była to bardzo przyjemna i pożyteczna odskocznia od realiów codziennego dnia szkolnego. 

 Autorzy: Robert Lis i Julia Lupa – klasa 3D