„EUROPA NALEŻY DO NAS” – PIERWSZY RAPORT Z REALIZACJI PROJEKTU

 

Już na początku września wystartowaliśmy do realizacji pierwszych zadań w ramach polsko-niemiecko-francuskiego projektu „Europa należy do nas”.  Wszyscy uczestnicy naszej „erasmusowej grupy” wypełnili ankietę wstępną i odpowiedzieli na 9 pytań, dotyczących  przede wszystkim ich oczekiwań związanych z projektem. Będzie to ciekawy materiał porównawczy, gdy dokonamy podsumowań związanych z ukończeniem projektu.

We wrześniu uczniowie klasy II b pod kierunkiem wychowawcy p. Marcina Sawickiego – jednego z nauczycieli współpracujących w projekcie – przeprowadzili zajęcia nt form zaangażowania uczniów naszego liceum na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej. Posumowaniem tych działań była wnikliwa analiza prospołecznego zaangażowana młodzieży, której wyniki upublicznimy niebawem w jednej ze szkolnych gablot.

Członek naszej grupy – Szymon Roszyk, uczeń klasy 1d podjął się trudnego i ambitnego zadania wykonania projektu logo, który nam się ono bardzo podoba. Z niecierpliwością czekamy na propozycje naszych zagranicznych kolegów. Wierzymy jednak, że nasz projekt ma spore szanse, by stać się oficjalnym logo całego projektu.

Jednym z naszych pierwszych zadań było również nakręcenie filmiku w formie diaporamy (film ze zdjęć), w którym przedstawić mięliśmy naszą grupę, szkołę i miasto. Poniżej znajduje się link do naszego filmu, którego autorami są: Klaudiusz Salamon z  3b i Ola Giełda – 3a.

https://drive.google.com/file/d/1f_0XijjyU_2A4Z02tJ3eaI3j_GL3Frun/view?usp=sharing

W październiku wzięliśmy udział w cyklu filmowym na temat wojennej i powojennej historii relacji polsko-niemieckich, który zorganizowany został przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego im. Willy’ego Brandta. Ze szczególnym zainteresowaniem obejrzeliśmy film poświęcony Freyi von Moltke, która była żoną Helmutha Jemasa, niemieckiego opozycjonisty  z „Kręgu z Krzyżowej”. Dziś w tej małej wsi nieopodal Świdnicy, w byłym majątku rodziny von Moltke znajduje się Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, gdzie wiosną 2021 roku spotkają się wszyscy uczniowie z Francji, Niemiec i Polski, biorący udział w projekcie.

Danuta Lipińska – koordynator projektu z ramienia szkoły