„Gdy go ujrzałam, moje serce na chwilę przestało bić” -cykl filmowy

I znów, jak zwykle, gościnne dla uczniów naszej szkoły Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego umożliwiło zainteresowanej młodzieży naszego liceum udział w kolejnej projekcji filmowej w ramach cyklu „1939-1989-2019: Historia do (prze)myślenia”.

Tym razem obejrzeliśmy niemiecki obraz zatytułowany „Freya – miłość w czasach oporu”. Film opowiada losy Freyi von Moltke – żony Helmutha Jemasa, niemieckiego opozycjonisty w czasie II wojny światowej. Z informacji przesłanej nam przez Centrum dowiedzieliśmy się, że

 Życie Freyi Deichmann zmieniło się zupełnie, gdy w wieku 18 lat poznała Helmutha Jamesa von Moltke: „Gdy go ujrzałam, moje serce na chwilę przestało bić”. Miłość ta została wkrótce wystawiona na próbę w codzienności III Rzeszy. Jej dramatyczne apogeum przypadło na czas pobytu Jamesa w więzieniu. Był to czas rozstania, ale i biskości: niemal każdego dnia pisali do siebie listy, które szmuglował kapelan więzienny. Była to także miłość dwojga zjednoczonych wobec dyktatury. Głosu pisanym przez Freyęi Helmutha listom użyczyli Nina Hoss i Ulrich Matthes. Listy te są wyjątkowym świadectwem historii, która ożywa na ekranie także za sprawą 90-letniej Freyi, z którą twórcy przeprowadzili wywiad w 2001 roku. Majątek rodu von Moltke jest dzisiaj szczególnym miejscem, i ze względu na opozycyjną działalność Kręgu z Krzyżowej podczas wojny, i z uwagi na jego powojenne dzieje – w 1989 roku odprawiona została tutaj słynna Msza Pojednania z udziałem premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmutha Kohla.

Po projekcji filmowej odbyła się dyskusja, w której udział wzięli zaproszeni goście: profesor Krzysztof Ruchniewicz – dyrektor Centrum im. Willy’ego Branbta UWr. I Renata Bardzik-Miłosz, były pracownik MDSM „Krzyżowa”. Rozmowę poprowadził dr Andrzej Dębski – organizator cyklu z ramienia Centrum.

Danuta Lipińska

Freya.jpg