Dzień Liczby π

Dnia 14 marca już po raz czwarty świętowaliśmy Światowy Dzień Liczby Pi. Spostrzegawczy pewnie domyślają się, że ta data nie jest przypadkiem. W zapisie amerykańskim 14 marca to 3.14, a dokładnie tyle wynosi przybliżenie jednej z najsłynniejszych liczb na świecie. Warto wiedzieć, że są to także urodziny wybitnych naukowców – Alberta Einsteina oraz Wacława Sierpińskiego.

Uczniowie klas 1d i 3d pod opieką pani Gabrieli Pendyk i pani Zuzanny Wrońskiej przygotowali ciekawe prezentacje dla uczniów klas pierwszych na temat pochodzenia i odkryć związanych z liczbą Pi. W rozwinięciu dziesiętnym ludolfiny szukaliśmy naszych dat urodzenia, wsłuchaliśmy się w dźwięki ukryte w Pi, a także rozwiązywaliśmy błyskotliwe rebusy. Ci najbardziej głodni wiedzy mieli okazję spróbować naszych „πerniczków”.

Jak co roku uczniowie mieli okazję do wzięcia udziału w dwóch konkursach: Teście Wiedzy o Pi oraz podanie jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego tej liczby. Oto wyniki:

Test Wiedzy o Pi:

1. miejsce Laura Dobrucka, 1c
  2. miejsce Stanisław Okulski, 1d
  3. miejsce Adam Śliwiński, 1e

Najdłuższe rozwinięcie π:

1. miejsce Natalia Matejuk, 3c – 124 cyfry oraz nowy rekord szkoły
  2. miejsce Oliwia Makowczyńska, 1e – 71 cyfr
  3. miejsce Rafał Okulicz-Kozaryn, 1d – 62 cyfry

Uroczystość prowadziły: Karolina Nielipińska i Oliwia Monterian z 1d;

Prezentację o Pi  przygotował i przedstawił: Norbert Kuźma z 3d;

Prezentację z rebusami o Pi przygotował i przedstawiły: Maria Gaweł i Julia Kudra z 1d;

Plakaty o liczbie Pi przygotowali uczniowie klasy 2d.

Uczestnikom konkursów gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za przygotowanie.

Relację sporządziła: Weronika Domczewska z 2e;