PRZYWRÓCIĆ SENS PISANIU

Jest ich siedmioro, są z różnych stron Polski, mają różne pomysły na siebie i różne zainteresowania. Ale łączy ich reportaż.

– Ich teksty przywracają sens pisaniu – podsumował dr Jędrzej Morawiecki, przewodniczący jury Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej 18. edycję konkursu.

7 marca 2019 r. w Ośrodku Działań Artystycznych Firlej zostały rozdane nagrody i wyróżnienia. Opowiada o tym turniejowy Facebook, Gazeta Wyborcza, strona turnieju, nagranie w Telewizji Wrocław… Warto też podsumować i na naszej stronie, kto i za co został doceniony:

Nagroda Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

Małgorzata Jóźwiak,  Diabeł kołysze nas do snu (nauczycielka – Aneta Jędrzejczyk, Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku)  – za wybór tematu i jego dojrzałe przedstawienie; Za społeczną wrażliwość widoczną w tekście i za dynamiczny sposób pisana. A przede wszystkim za umiejętność słuchania, czyli za najważniejszy reporterski talent.

Nagroda Wojewody Dolnośląskiego

Patryk Śliwa, Samotność kłosa (nauczycielka – Danuta Matusz, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu) – za przemyślaną, plastyczną opowieść o wielkim głodzie na Ukrainie z perspektywy dziecka.

Nagroda Prezydenta Wrocławia

Magdalena Skawina, Grochy (nauczycielka – Danuta Matusz, I LO Jarosław) – za empatię, umiejętność syntezy i wyboru znaczących detali, zamknięcie życiowej historii w jednej scenografii.

Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego

Amelia Pudzianowska, Wysłannice Pana Boga (nauczycielka – Agnieszka Jasik, III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu) – za literacką wyobraźnię, dużą językową świadomość, umiejętność wydobycia z rzeczywistości głębszych sensów, a także próbę zmierzenia się z trudnym tematem poszukiwania sensu cierpienia”.

Nagroda Dyrektora Departamentu Edukacji

Maria Aleksandra Wiewiórkowska, Znieczulenie (nauczycielka – Aleksandra Radecka, ZSP w Kaliszu Pomorskim) – za przemyślaną strukturę, zapanowanie nad wielowymiarową narracją, kontrolowanie  linii dramaturgicznej podczas kreślenia portretu”.

 Jury przyznało także wyróżnienia: 

ufundowane przez artystę jubilera Sławomira Dereckiego otrzymała Daria Stańko,  W naszym domu…(nauczycielka – Danuta Matusz, I LO Jarosław) –  za pokazanie w przemyślanej, oszczędnej formie wewnętrznego świata ofiary przemocy domowej,

a wyróżnienie ufundowane przez europosła Kazimierza Michała Ujazdowskiego trafiło w ręce Michała Mańkowskiego, Płomień (nauczycielka –Katarzyna Dobrzańska, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze) – za talent obserwacyjny i wrażliwość, panowanie nad językiem i wadzenie się z rodzicami, ale nie o wyjście na kolejną imprezę, ale o to, jak powinien wyglądać nasz kraj.

Święto reportażu, czyli najbardziej wymagającej formy wypowiedzi, trwało dłużej niż tylko uroczysta gala w Ośrodku Działań Artystycznych Firlej, bo po niej były jeszcze indywidualne warsztaty z laureatmi i ich nauczycielkami. Wieczór spędziliśmy w Teatrze Współczesnym. A następnego dnia, w piątek, spotkaliśmy się w naszej Dziesiątce. Ale o tym w następnym wpisie:)