Co zawdzięczamy Rzymianom – czyli recepcja antyku w XXI wieku

W dniu 10.12.2018 na lekcjach historii klasę IIB odwiedził gość Pan Tomasz Pełech pracownik naukowy  Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Universite Clermont-Auvergne. Pan Tomasz Pełech zajmuje się historią kultury, a szczególnie epoką  wczesnego średniowiecza. Przeprowadził wykład pod tytułem ,,Co nam zostało po Rzymianach?” Z entuzjamem i w niezwykle  ciekawy sposób poruszył wybrane zagadnienia  z zakresu dziedzictwa kultury rzymskiej. Głównymi elementami wykładu były: dziedzictwo języka łacińskiego, recepcja antyku w literaturze, ważne postaci starożytności jak Hannibal, Kleopatra i oczywiście Juliusz Cezar oraz ich funkcjonowanie w dzisiejszej kulturze. Poznaliśmy nie tylko fakty i osiągnięcia cywilizacyjne Rzymian, ale również ich dalszy rozwój aż do czasów współczesnych.  Inaczej spojrzeliśmy na niektóre arcydzieła literatury polskiej czy światowej – np. Jan Kochanowski w „Trenach”  okazał się czerpać z Cycerona a „Skąpiec” Moliera i koncept i gatunek literacki całkowicie oparł na wzorcach literatury rzymskiej. Dowiedziliśmy się też o roli łaciny w średniowieczu i w czasach późniejszych oraz to, że to wcale nie jest język martwy. Ponoć w szkołach Europy zachodniej w klasycznych liceach nadal młodzież uczy się łaciny (od 40 do 80% szkół ma ją w swoim  programie) a  język naukowy składa się w 70% zapożyczeń z łaciny.

Naprawdę nie wiedzieliśmy, że aż tak dużo rzeczy i spraw w dzisiejszym świecie ma swoje korzenie w Antyku. Bez wątpienia to spotkanie zmieniło postrzeganie Rzymu, teraz już łatwiej będzie nam zauważyć wpływ osiągnięć z przeszłości na dzisiejszy świat.

Były to pierwsze zajęcia z cyklu spotkań z pracownikami naukowymi w ramach współpracy naszej szkoły z Instytutem Historycznym Uniwersytety Wrocławskiego. Czekamy na kolejne interesujące i tak wartościowe zajęcia!

Jakub Kleczkowski IIB