DROGA DO NIEPODLEGŁEJ 1918 – PIĘKNA LEKCJA HISTORII

Poezja, pieśni patriotyczne i piosenki wojskowe stanowią piękną lekcję polskiej historii, potrafią wzruszyć i obudzić szlachetną część naszej natury.

Bardzo dziękujemy za udział w widowisku plenerowym zorganizowanym przez naszą szkołę oraz Muzeum Militarne, Fort Wrocław 9, które odbyło się 26 października 2018 r. w Muzeum Militarnym przy ul. Pełczyńskiej we Wrocławiu.

Dziękujemy Pani Dyrektor Zofii Bentkowskiej – Sztonyk i Pani Dyrektor Ewie Piwnik za tworzenie takiego wymiaru edukacji, który przekracza mury…nie tylko szkolne, jednoczy, wychowuje, uczy, wzrusza i pozwala wyśpiewać historię o Polsce, która nie zginęła! Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Łaszkiewicz i Panu Markowi Łaciakowi za stworzenie scenariusza i myśl przewodnią lekcji o tożsamości, koordynowanie nagrań w Polskim Radio Wrocław oraz wielu innych „drobiazgów”.

Dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom.
Pani Ewie Szczęch, Dyrektor Wydziału Szkół Ponadgimnazjalnych i Specjalnych w Departamencie Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Dziękujemy rodzicom, wychowawcom i nauczycielom, pracownikom szkoły, młodzieży XLO! i przyjaciołom.
Dziękujemy pocztom flagowym i sztandarowym ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Józefa Mackiewicza we Wrocławiu pod opieką Pani Katarzyny Pietluch oraz  XLO pod opieką Pana Waldemara Jakubowskiego.
Dziękujemy aktorom za dojrzałą i poruszającą nas recytację.
Dziękujemy zaproszonym chórom, wrocławskiemu Klubowi Seniora przy saloniku Trzech Muz pod kierownictwem Pana Bolesława Langa, uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Józefa Piłsudskiego we Wrocławiu pod opieką Pań Lucyny Dłubak, Agnieszki Balickiej, Justyny Borowskiej oraz rodzicom.
Dziękujemy chórom XLO śpiewającym na scenie, na wale i widowni, których występ koordynowała pani M. Juźwin
Dziękujemy dyrygentce i aktorom – solistom.
Dziękujemy legionistom.
Dziękujemy gazeciarzom.
Dziękujemy wszystkim, którzy oświetlali fort pochodniami, pod kierownictwem Pani Agnieszki Dudy.
Dziękujemy za opracowanie śpiewników.

Dziękujemy Panu Markowi Łaciakowi Dyrektorowi Muzeum Militarnego – Fortu Wrocław nr 9, który zainspirował nas i zaprosił do siebie. Dziękujemy wszystkim, których zaangażował do przedstawienia – Panu Stanisławowi Melskiemu, aktorowi Teatru Polskiego, patrolowi konnemu wrocławskiej Straży Miejskiej pod komendą Pana Zbigniewa Golonki, poznańskiej Grupie Historycznej „Kreuz 1914”. Panu Waldemarowi Kłodnickiemu – realizatorowi nagrań dźwiękowych. Panu Maciejowi Łaciakowi – reżyserowi świateł. Pani Marii Duffek, która pięknie nas przyodziała. Pani Halinie Łaciak – koordynatorowi widowiska oraz Panu Stanisławowi Szelcowi, lektorowi i narratorowi.

Dziękujemy cudownemu chórowi, który stworzyliśmy na widowni jako społeczność XLO!
W oczekiwaniu na relacje medialne, video i foto niech wraża się w nas głęboko, pamięć tego, co przeżyliśmy będąc razem.
Małgorzata Juźwin, Agnieszka Duda

W widowisku udział wzięli m.in.

klasa 2b
Olszewska Zofia, Czaplic Julia, Gąssowski Mateusz, Jasiczek Kacper, Klimaszewska Oliwia, Kozaczenko Bartłomiej, Kulon Marta, Michalak Maja, Pamuła Julia, Salamon Klaudiusz, Sobczak Julia, Sojka – Ratajczyk Wiktoria, Szczepankiewicz Martyna, Szostek Julia, Tlołka Klaudia, Walczyk Katarzyna, Waśniewski Miłosz

klasa 2e
Domczewska Weronika,    Tokarz Filip, Biszko Marta, Foryś Łukasz, Poznalska Patrycja, Małecki Karol, Jaroszewski Michał, Kosz Szymon, Sawicki Bartłomiej, Barszczyk Łukasz