Pokazy Interaktywne część II

W dniu 27 września 2018 roku, w drugim dniu Interaktywnych Pokazów odbywających się w naszej szkole w ramach XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki wzięli dział uczniowie klas 1a, 1b, 1c, 1d, 1e i 2a. Na zajęciach z fizyki uczniowie wykonywali eksperymenty przy użyciu przenośnego laboratorium fizyki. Uczniowie brali również udział w eksperymentach podczas chemicznych pokazów, próbowali zrozumieć zachodzące procesy. Pozwoliło to na lepsze zrozumienie zachodzących reakcji, wzbudzenie ciekawości świata, inspirację do samodzielnego doświadczania i odkrywania oraz utworzenie przekonania, że chemia ma ogromne znaczenie praktyczne, a wiedza wyniesiona ze szkoły jest bardzo ważna i warto ją zdobywać. Uczniowie odpowiedzieli na pytania, co to są mieszaniny i czy możemy je podzielić? Zastanawiali się, jak je rozróżnić, a przede wszystkim jak je rozdzielić? Jak odpowiednio dobrać sposób rozdziału do mieszaniny? Uczniowie sporządzali mieszaniny jednorodne i niejednorodne, a następnie je rozdzielali. Uczniowie poznali podstawowe szkło laboratoryjne oraz nauczyli się podstawowych czynności wykonywanych w laboratoriach chemicznych, np. sączenie grawitacyjne. Doświadczeniem pokazowym było wykonanie przez panie doktorantki destylacji prostej mieszaniny acetonu z wodą wraz z identyfikacją destylatów za pomocą chlorku kobaltu(II).