W świecie bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa – niezapomniane lekcje języka polskiego w klasie II B (podsumowanie projektu edukacyjnego)

W tym roku szkolnym na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy II B szczególnie dużo uwagi poświęcili powieści „Lalka” Bolesława Prusa. Omawianiu tej lektury towarzyszyło wiele działań dydaktycznych. Niezapomnianych przeżyć dostarczyły wszystkim lekcje prowadzone metodą dramy, kiedy do klasy zawitali … sami bohaterowie powieści, dzieląc się swoimi tajemnicami i przede wszystkim opowieściami o Stanisławie Wokulskim. W rolę bohaterów „Lalki” wcielili się uczniowie:

Kacper Hajduk – Ignacy Rzecki

Kornelia Tymków – Izabela Łęcka

Ania Kosińska – baronowa Krzeszowska

Karolina Fedunkiw – Marianna

Weronika Waluchowska – prezesowa Zasławska

Ania Trawińska – Helena Stawska

Kinga Dzirba – hrabina Joanna Karolowa

Filip Bortniak – Julian Ochocki

Tomasz Lepczak – Geist

Alberta Szarkowicz – Kazimiera Wąsowska

Tomasz Kempiszak – Węgiełek

Aleksander Pietrzak – zagrał braci Wysockich

Konrad Szcześniak – Henryk Szlangbaum

Karolina Zygo – pani Meliton

Jakub Bardzyński – Suzin

Jakub Pondel – Tomasz Łęcki

Dominika Bernatowicz – Michał Szuman

Zdjęcia wykonała Weronika Waluchowska.

Uczniowie znakomicie wywiązali się ze swoich zadań. Pamiętali o szczegółach. Zadbali o odpowiednie stroje, rekwizyty i bardzo ciekawie zaprezentowali granego przez siebie bohatera.

Ale to jeszcze nie wszystko …

Finał projektu edukacyjnego odbył się 23 marca 2018 r. w Warszawie. Nagrodą była niezapomniana wycieczka tematyczna – spacer po Warszawie „Szlakiem „Lalki” Bolesława Prusa”. Odwiedziliśmy wiele miejsc związanych z powieścią. Dzięki charyzmatycznemu przewodnikowi, p. Sebastianowi Łabędzie, który oczarował nas swoją wiedzą, pobudził naszą wyobraźnię i stworzył niesamowity nastrój, naprawdę udało nam się przenieść w świat bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa i poczuć atmosferę Warszawy XIX wieku.

Były to niezapomniane lekcje języka polskiego w klasie II B.

Małgorzata Jakubek