Gorący czerwcowy czwartek z PRL czyli „Za dziesięć dziewiąta” edycja 2017/2018

Dnia 7 czerwca 2018  (czwartek) w naszej szkole odbyła się V edycja międzyszkolnego projektu historycznego „Za dziesięć dziewiąta”. Od 2013 roku klasy z rozszerzonym programem nauczania historii spotykają się na imprezie, która ma specyficzny charakter – w odróżnieniu od wielu tego typu inicjatyw, których motywem przewodnim jest rywalizacja, konkursy, mecze etc. – ta impreza jest po to, by łączyć – jej głównym celem jest integracja – wymiana doświadczeń, poznanie się uczniów obu szkół i wspólna praca nad zadaniami historycznymi. W tym roku warsztaty odbywały się pod hasłem „Rodowdy niepokornych – na drodze do niepodległości ” – jakżeby inaczej w roku 100 – lecia niepodległości …
Gościliśmy uczniów IX LO z klasy I o profilu humanistycznym pod opieką nauczyciela historii. Motywem przewodnim naszego spotkania był multimedialny quiz, w którym udział brały mieszane pary z obu szkół. Zanim stanęliśmy do quizowych zadań wysłuchaliśmy wprowadzającego wykładu dr Grzegorza Waligóry z wrocławskiej sekcji IPN – temat: „Opozycja antykomunistyczna i wolnościowa w PRL”. Sednem wykładu były głównie działania opozycji lat 70 i 80 – tych XX wieku. Mieliśmy okazję zadać pytania i wymienić się poglądami z młodzieżą z Dziewiątki. Gra edukacyjna wypadła bardzo udanie, większość z nas była zadowolona z tej formy edukacji, bo łączyła ona pewną formę rozrywki z integracją z kolegami z LO IX. Wygrała para ,w której naszą szkołę reprezentował Jakub Kleczkowski – gratuluacje! Otrzymali nagrody ufundowane przez IPN – albumy i edukacyjne puzzle. Tuż za nim znalazły się pary z udziałem: Dariusza Wacława, Miłosza Waśniewskiego, Łukasza Łukasiewicza, Marysi Szczypkowskiej i Mateusza Gąssowskiego.
Uczyły też przerwy – nie tylko historii, mieliśmy okazję nawiązać znajomości z kolegami i koleżankami z IX LO podczas przerw na poczęstunek. Warto zaznaczyć, że o poczęstunek zadbaliśmy sami – ale było warto: przyniesione przez Kolegów i Koleżanki ciasta smakowały wyśmienicie  – najlepiej chyba drożdżowe z truskawkami (Dzięki Wam Kochani Rodzice :)!!!) Jestem przekonany, że zdecydowana większość z nas chętnie powtórzyłaby tego typu edukacyjną inicjatywę międzyszkolną. Więc… jesteśmy umówieni,za rok.

Relacjonował, jak zawsze,  Mateusz Gąssowski IB