KOLEJNY OGÓLNOPOLSKI SUKCES NASZEJ SZKOŁY W KONKURSIE HISTORYCZNYM

 

AGATA DYMECKA I AGATA KAFLOWSKA (klasa IC)  podjęły próbę upamiętnienia Pana Stanisława Zatońskiego – ofiary katyńskiej zbrodni – startując w konkursie „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” Dziewczęta przygotowały projekt karty albumu, który powstaje z nagrodzonych prac. To bardzo insprujący  konkurs, łączy ciekawość  historyczną lub choćby potrzebę zainteresowania się konkretną osobą, w której życiorys wkroczyła wielka historia ze zdolnościami plastycznymi czy poczuciem estetyki. Staje on się często impulsem do poszerzenia swojej historycznej wiedzy i dalszych merytorycznych peregrynacji.

Konkurs z roku na rok rozrasta się, tegoroczna IX edycja  zainteresowała rekordową liczbę uczestników (260 prac) – tym większy sukces dziewcząt, które zostały laureatkami tego konkursu. 

Trzeba w nim przebyć drogę badacza historii, poznać osobę – bohatera konkursu – zebrać pamiątki jakie zostały w rodzinnych archiwach, dokonać krytyki historycznej tak zgromadzonych źródeł, rozmawiać ze świadkami historii jeśli jeszcze żyją – wreszcie znaleźć pomysł – koncept – jak, w tak krótkiej formie opowiedzieć dramatyczną historię bohatera.

W tym konkursie często startują osoby, które łączy z bohaterem więź rodzinna, wówczas praca nabiera dodatkowego sensu – przekazują pamięć o swoich Bliskich, robią to dla Tych, którzy przeżyli śmierć Ojca czy Męża w Katyniu, i których dalsze życie, z powodu tajemnicy katyńskiej  zostało na zawsze naznaczone dramatycznym stygmatem. Wiele lat nie znali miejsca pochówku swoich Bliskich ani nawet nie wiedzeli czy w ogóle żyją.

Dla nas ten konkurs to kolejna szansa na naukę warsztatu badacza historycznego i poszerzenie swojej wiedzy oraz budzenie świadomości historycznej.

DZIEWCZYNY BRAWO!!! POKONAŁYŚCIE KONKURENCJĘ, JESTEŚCIE LAUREATKAMI! NAGRODĄ ,JAK CO ROKU, JEST WYCIECZKA EDUKACYJNA  –  W TYM ROKU LAUREACI POJADĄ NA LITWĘ I ŁOTWĘ.

Ewa Piwnik