XI FINAŁ POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKIEGO LO NR X I MUZEUM NARODOWEGO

We wtorek 17 kwietnia w pięknych okolicznościach kultury w Muzeum Narodowym rozdano nagrody w konkursie literackim organizowanym już 11. raz przez naszą szkołę i Muzeum Narodowe. Tematem konkursu, który należy do Wielkiej Nagrody Wrocławia były wrocławskie kamieniczki i związane z nimi wzruszające, zwyczajne i niesamowite historie. W konkursie wzięło udział 37 uczniów z 8 liceów Wrocławia. Wszyscy przybyli na  finał w towarzystwie swoich nauczycieli oraz koleżanek i kolegów, ponieważ  rozdaniu nagród zawsze  towarzyszą inne wspaniałe wydarzenia kulturalne: wykład historyka sztuki pani Jadwigi Jasińskiej-Sadury, tym razem o wrocławskich kamieniczkach, zwiedzanie z kustoszami wystaw muzealnych, prezentacja fragmentów nagrodzonych prac i występy muzyczne uczniów z „Utalentowanej Dziesiątki” – Marty Biszko, Tomasza Lepczaka i Karola Rajtera.

Dyrekcję muzeum reprezentowała pani dr Barbara Banaś, która serdecznie powitała gości i gratulowała uczestnikom konkursu, następnie organizatorka konkursu i przewodnicząca jury  pani Katarzyna Łaszkiewicz podsumowała tegoroczną edycję, a jurorzy – historycy sztuki : pan Grzegorz Wojturski i pan Michał Pieczka podzielili się swoimi uwagami na temat prac konkursowych. Najwyżej ocenione były te, które fikcyjną historię opierały na faktach z życia kamienicy oraz jej prawdziwych architektów, właścicieli czy mieszkańców. Takie prace świadczyły o tym, że autor zdobył pewną wiedzę o swoim mieście, a taki jest główny cel konkursów regionalnych. Pierwsze miejsce zdobył  Maciej Wajda z LO nr IV, który przedwojenne, wojenne i powojenne losy kamienicy przy ul.Pułaskiego 57 połączył z wielopokoleniową historią rodziny w niej zamieszkującej.

A oto lista nagrodzonych:  Im. Maciej Wajda z LO nr IV, IIm. ex aequo Anna Kornafel  z LO nr X (opiekun: pani Małgorzata Jakubek) i  Natalia Kowalewska z LO nr XVII, IIIm. ex aequo Paulina Sulima z LO nr VII i Marta Kidula z LO nr X (opiekun: pani Małgorzata Jakubek).

Wyróżnienia wg punktacji: Weronika Domczewska, Ameli Ticona Cruz z LO nr X (opiekun: pani Małgorzata Jakubek), Letycja Sobańska z LO nr I, Hanna Poetschke, Patrycja Zielonka, Aleksandra Jajor  z LO nr IV, Karolina Fedunkiw z LO nr X (opiekun: pani Małgorzata Jakubek), Natalia Mendel z LO nr XVI,  Olena Banaś z LO nr II, Blanka Starzycka z LO nr X (opiekun: pani Agnieszka Ziółek), Bartosz Wyspiański z LO nr IV, Natalia Piecyk, Gabriela Grabowska  z LO nr I.