Kolejna edycja projektu KINEMA już za nami

Wartością, którą na pewno wynieśliśmy z wyjazdu, jest radzenie sobie w nieprzewidzianych sytuacjach.

W zeszłym tygodniu (9.-14.04.2018) miał miejsce finał międzynarodowego projektu „ Kinema”,  w której udział wzięli: Marlena Urbaniak, Maciej Michniewicz, Maks Waszkiewicz i Blanka Starzycka, uczniowie klasy 3b, pod opieką pana Wojciecha Rajczakowskiego. Finał miał miejsce w Angerville I’Orcher w Normandii we Francji. Patronat nad projektem ze strony polskiej piastuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W naszej szkole opiekunem projektu jest pani Danuta Lipińska

                Tym razem projekt (Verhinderte Dramen) skupiał się na filmowym ukazaniu relacji między członkami rodziny i potrzebie dialogu, który niejednokrotnie stanowi klucz do rozwiązania problemów, w jakich się znajdujemy. Nasza praca opierała się na trzech filmach: polskim Body,francuskim  A taste of ink i niemieckim Ponad nami tylko niebo oraz własnych pomysłach. Musieliśmy napisać scenariusz oraz nakręcić wg niego film, w którym przedstawiliśmy spotkania określonych bohaterów i ich wspólne dojście do wyjścia z sytuacji problemowej.

                Z powodu opóźnienia dojazdu polskich uczestników i nadprogramowego postoju program spotkania uległ zmianie, wobec czego pracę zaczęliśmy dopiero we wtorek po południu, po wspólnym obejrzeniu filmu Body. Presja czasu zwiększyła tylko naszą mobilizację. Przed wieczornymi prezentacjami regionów i degustacją smakołyków plan działania był nakreślony, a role rozdzielone.

Pierwsza część środy upłynęła nam na wspólnym pisaniu scenariusza i tłumaczeniu go na poszczególne języki oraz kręceniu pierwszych scen filmu. Po posiłku udaliśmy się do pobliskiego miasta portowego, w którym mieliśmy okazję przepłynąć się statkiem oraz zagrać w grę miejską, co pozwoliło nam bliżej poznać La Hevre.

W czwartek skupiliśmy się na dodatkowych scenach i montażu, a wieczorem odbyła się prezentacja wszystkich projektów i podsumowanie tej edycji. Później pozostało nam już tylko się spakować, ponieważ, w piątek zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy w stronę Polski, do której dotarliśmy bez większych problemów w sobotę nad ranem.

Chociaż wyjazd był krótki, to jego skondensowana forma pozwoliła na zdobycie dodatkowych umiejętności, które nie byłby tak zauważalne w innej sytuacji.

Projekt ten rozwija kreatywne myślenie, uczy pracy w grupie, dyskusji i polemiki, przełamuje bariery językowe (co stanowi dodatkowy atut, dla nas jako maturzystów), oswaja z pracą z kamerą, programami montażowymi i innymi ludźmi. Odcina osoby w niego zaangażowane od rzeczywistości i pozwala przenieść się w zupełnie inne miejsce, poznać innego siebie.

Blanka Starzycka IIIb