Taki jest świat wokół nas. 17. edycja Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej

Początek marca w LO nr X to głównie gorączkowe przygotowania do finału Ogólnopolskiego Turnieju Reportażuim. Wandy Dybalskiej, a 8 marca – to już prawdziwe święto reportażu.

Po raz 17. jurorzy  wskazali najlepszych uczniów w Polsce, którzy zmierzyli się  z najtrudniejszą formą dziennikarskiej wypowiedzi. Przyjechali z Białegostoku, Jarosławia, Radomia, Radomska, Tarnowskich Gór, Krakowa i Wolsztyna.

Oto oni:

Wyróżnieni:

Wiktoria Całus, Nie wiem, jak będzie w tym ciągłym pędzie, Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku (nauczycielka – Aneta Jędrzejczyk)

… za to, że nie biadoli, ale wzięła się z życiem za bary i próbuje sobie jakoś radzić. A między pracą w lodziarni i rozkładaniem towaru na półkach w markecie zdążyła napisać jeszcze ciekawy portret energicznej nastolatki, taki z biglem.

Sylwia Korfanty, Uciekający pan Piotr, I LO w Tarnowskich Górach (nauczycielka – Sylwia Krakowska)

… za to, że w lekki sposób udało się jej opowiedzieć o poważnych sprawach.  Opowiada o faktach, a czytelnik sam może wybrać, który z bohaterów jest dla niego bliższy, z kim się utożsami.

Magdalena Skawina, Nie umieram, I LO w Jarosławiu (nauczycielka – Danuta Matusz)

… za wrażliwość i szczerość w mówieniu o starości, fizjologii i duchowości, patchworku wspomnień, bezczasie, ciszy, samotności i chwilach bliskości; za odwagę podjęcia tematu i poszukiwania formalne.

Amelia Pudzianowska, Upadł anioł, III LO w Radomiu (nauczycielka – Urszula Staniewska)

…za literacki język, wyobraźnię, która wyczarowuje nierzeczywistą atmosferę; refleksyjność i dostrzeżenie w banalnym temacie możliwości kreacji (mimo że nie realizuje konsekwentnie reguł reportażu).

Nagrodzeni

Nagrodą Wojewody Dolnośląskiego – Julian Frysztacki,  Bajzel na grudzie, II LO w Krakowie (nauczycielka – Katarzyna Kamizela);

…za reporterską dociekliwość i konsekwencję w dokumentowaniu tematu pozostałości po śląskiej kopalni Mysłowice. I wytrwałość! Julek startował w konkursie po raz trzeci (otrzymując dotąd wyróżnienia) i obiecał sobie, że jeśli nie dostanie w tej edycji  nagrody, zostanie w liceum jeszcze rok.

Nagrodą Dolnośląskiego Kuratora Oświaty  – Ewa Chybin, Solo dios basta…, LO w Wolsztynie (nauczycielka – Katarzyna Lulkiewicz);

…za to, że potrafi słuchać ludzi, oddaje głos swoim bohaterom, a jednocześnie jest wobec nich wyrozumiała i nie ocenia podjętych przez nich decyzji.  Potrafiła pokazać różnorodność ludzkich postaw. Z powodów dogmatycznych księdzem raczej nie uda jej się zostać, ale dobrą reporterką być może kiedyś zostanie.

Nagrodą Prezydenta Wrocławia – Agnieszka Winiarska,  Humanitarny odruch w sercu każdy przecież ma, I LO w Jarosławiu (nauczycielka – Danuta Matusz);

…za poszukiwania gatunkowe, wyrazisty styl, dojrzałość w pisaniu o trudnym temacie, umiejętność ukrycia siebie, dobrze rozumianą emocjonalność, panowanie nad kompozycją.

Nagroda Dyrektora Departamentu Edukacji –  Aleksandra Fiłonowicz,  Za co jesteś?, LO nr IV w Białymstoku (nauczycielka – Dorota Bielicka);

…za szczerość i wrażliwość w pokazaniu trudnego doświadczenia pobytu młodych ludzi

w szpitalu psychiatrycznym.

Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Wiktoria Krzywonos, Podpalając ocean, I LO w Jarosławiu (nauczycielka – Danuta Matusz);

…za to, że poszła między ludzi, potrafiła słuchać,  wyostrzyć zmysły i wrażliwość. Wszystko opisała tak, że rzeczywistość nie jest papierowa, tylko wyraźna i namacalna, a jej bohaterowie naprawdę obecni. 

Wiktoria Krzywonos otrzymała również specjalną Nagrodę Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr X! Wręczała ją  dyrektor Ewa Piwnik, która interesująco skomentowała reportaż, a potem – wręczając jako podziękowania i gratulacje dyplomy i książki opiekunom – podkreśliła, jak ważny jest trud nauczycieli, którzy pracują z młodymi ludźmi.

Patroni konkursu obdarowali młodych ludzi cennymi nagrodami (tabletami, smartfonami i innymi akcesoriami elektronicznymi).  Wydawnictwa – jak co roku – obsypały książkami zdolnych licealistów i ich nauczycielki-mentorki. Wszyscy finaliści zostali wyróżnieni również szczególnym upominkiem – biżuterią  zaprojektowaną i wykonaną przez p. Sławomira Dereckiego, artystę jubilera, który dodatkowo ugościł nas na warsztatach w swojej galerii w Sky Tower (zobacz: derecki.art.pl) . Zobaczyliśmy, jak powstaje jubilerskie dzieło sztuki.

Tak więc po finale w Firleju czekały jeszcze inne atrakcje: warsztaty z jurorami, zwiedzanie  Muzeum Teatru, koncert w Narodowym Forum Muzyki… A potem wieczorne spacery po Wrocławiu aż do Schroniska Tumskiego, uroczego miejsca w sercu miasta, gdzie wreszcie goście mogli odpocząć po dniu pełnym wrażeń.

Wyróżnieni i laureaci zbierali  siły, by  od 10.00 w Dziesiątce uczestniczyć w spotkaniu z  dr. hab. prof. UWr Arkadiuszem Lewickim (jurorem Turnieju), który opowiadał „Jak mówić o miłości…”

Nie udałoby się zorganizować dwóch dni świętowania, gdyby nie pomogli ludzie z ogromną werwą i świadomością, jak ważne jest ich wsparcie– uczniowie oraz absolwent Dziesiątki – Wojtek Proma. Nie byłoby mowy o nagrodach dla wyróżnionych, noclegach, posiłkach i płatnych atrakcjach bez wieloletniego przyjaciela i darczyńcy, p. Dariusza Sobiczewskiego.

Turniej Reportażu ma wielkie szczęście, że od lat medialnie opiekuje się laureatami „Gazeta Wyborcza” publikująca ich teksty; że wspiera go wspaniałe jury: dr Jędrzej Morawiecki – przewodniczący, Aneta Augustyn, Magdalena Skawińska, Joanna Frydryszak, Robert Chmielewski, prof. Arkadiusz Lewicki; wagę reportażu i ludzi, którzy się z nim mierzą, cenią władze oświatowe, władze miasta i województwa.

A poza tym… Było nam bardzo miło, że na finał przyszła absolwentka, Agata Wach, która jeszcze niedawno fotografowała poprzednie edycje.

Drogi Odbiorco tego wpisu! Skoro dotarłeś do tego miejsca, pozwolę sobie jeszcze na parę zdań, a co!

Nie byłoby tak dobrego wrażenia na gali, gdyby nie było Pawła Kierakowicza – w rytmie  piosenki „Papaja” Urszuli Dudziak tanecznie wkroczył wczoraj na scenę i już nie spuścił z tonu. Z właściwą sobie lekkością i wyczuciem rytmu oraz taktu poprowadził finał. Dopuścił do głosu (pięknego!) Edwinę von Kap-herr  z kl. 1a , a wykonywane przez nią piosenki przypominały, że to Dzień Kobiet.

Widzieliśmy efekty kilkumiesięcznej pracy, w którą zaangażowali się oczywiście zawsze gotowi na każde organizacyjne wyzwanie uczniowie 3d: Natalia Wiśniewska, Patrycja Mikus, Julia Pieluch, Błażej Krudowski, Adrian Purzycki i Kamil Lis; oni przygotowywali jednocześnie pierwszaków do przejęcia zadań w przyszłym roku: Weronikę Domczewską, Dariusa Wacława, Kasię Podgórską, Jacka Brodackiego, Oliwię Klimaszewską.

Natomiast Weronika Waluchowska (kl. 2b) i Maciek Michniewicz (kl. 3b), a także Ola Giełda (kl. 1a) udokumentowali wydarzenia z tych dwóch dni (polecam obserwowanie turniejowego Facebooka!).

Drodzy Uczniowie Dziesiątki – dziękuję, gratuluję i zapraszam (do roboty, oczywiście:) już za kilka miesięcy! Dobrze mieć poczucie, że jest taka supergrupa.

PS.…Reportaż, Patronka konkursu, laureaci, zdjęcia i inne ważne sprawy Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu? Oczywiście więcej na Facebooku! Bo ja teraz idę odespać…

Dobrej nocy Dziesiątkowej ekipie życzy Ewa Obara-Grączewska