Warsztaty Design Thinking – Gala finałowa

„Warsztaty Design Thinking” rozpoczęły się we wrześniu 2017 roku. Działanie to zostało zainicjowane w ramach programu Wrocławskiej Koncepcji Edukacji i Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Do projektu zostało wybranych 5 wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych. W naszej szkole w warsztatach wzięła udział klasa 1B. W pierwszym etapie  odbyły się 2 spotkania dla całej klasy w czasie, których uczniowie poznawali i pracowali metodą Design Thinking. Metodę Design Thinking, wykorzystują firmy na całym świecie do poszukiwania innowacji. Metodyka ta towarzyszy tematom związanym z rozwojem przedsiębiorczości, stanowiąc sposób na opracowywanie nowych, lepszych rozwiązań: produktów, usług, systemów, procesów, sposobów komunikacji i współpracy. W czasie tych spotkań wspierali ich i służyli swoim doświadczeniem goście, ludzie biznesu pracujący m.in.  we  Wrocławskim Parku Technologicznym, w firmie Nokia, we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, na Uniwersytecie Ekonomicznym, w TAW Polska. Następnie z klasy zostało wyłonionych 2 przedstawicieli, który  spotykali się razem z uczniami innych szkół. Celem tych spotkań było zaprojektowanie formuły działania uczniowskiego klubu biznesowego, przeznaczonego dla aktywnych i chętnych, zdecydowanych do samorozwoju  młodych ludzi, który będą rzeczywiście realizowali swoje zamierzenia. Od listopada do grudnia uczniowie pracowali nad koncepcją Uczniowskiego Klubu Biznesowego nazwanego przez nich „Krok w przyszłość”. Klub składa się z 3 zespołów, które współpracują ze sobą, ale inaczej realizują swoje plany: # Inspiracja, to uczniowie, którzy chcą się spotykać z ludźmi sukcesu, nauczyć się od nich krytycznego myślenia i analizowania swoich porażek; #Pracownia, chce pomagać uczniom w znalezieniu pracy w czasie szkolnej edukacji oraz #Działanie, chce się uczyć od ludzi biznesu jak założyć firmę, zdobywać kolejne szkolenia i doświadczenia. Zespoły będą się spotykać cyklicznie i realizować swoje zamierzenia przy wsparciu Fundacji KA-TET.

Gala podsumowująca Warsztaty Design Thinking odbyła się w dniu 11.12.2017 w LO nr XVI. Naszą szkołę reprezentowali Oliwia Klimaszewska i Dariusz Wacław, z grupy #Inspiracja. Wystąpienia zespołów zostały pozytywnie zaopiniowane przez zaproszonych ekspertów. Uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające umiejętność pracy  metodą Design Thinking. Na zakończenie gali wszyscy wysłuchali ciekawego wykładu Zbigniewa Stańczyka, który założył pierwszy w Stanach Zjednoczonych w Dolinie Krzemowej prywatny klub biznesowy, który miał ułatwiać nawiązywanie kontaktów między polskimi i amerykańskimi przedsiębiorcami.

Szkolnymi opiekunami i obserwatorami tych działań są Izabela Dmowska i Sylwia Spychała.