W nagrodę zwiedziła Wilno

W dniach 2-6 grudnia 2017 r. miałam przyjemność pojechać na Litwę do Wilna.

Była to nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w literackim konkursie „Wymiary wolności – pięć zdań o wolności” organizowanym przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wycieczka sponsorowana była przez Wojewodę Dolnośląskiego Pawła Hreniaka. Wyjazd był realizowany w ramach projektu „150 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Wzięło w nim udział ponad 20 uczniów dolnośląskich szkół wraz z opiekunami. Kierownikiem wycieczki była Ilona Gosiewska ze Stowarzyszenia Odra – Niemen.

 

Podczas zwiedzania Wilna z przewodnikiem Rajmundem Klonowskim (wnukiem kombatanta AK), usłyszałam następujące zdanie: przyjechaliście tu „z Polski do Polski”. W mieście znajduje się bowiem wiele zabytków związanych z kulturą polską. Zwiedziliśmy m.in. Kościół Św. Teresy i Ostrą Bramę, Katedrę Wileńską, cmentarz wojskowy na Antokolu, przepiękny barokowy Kościół Św. Piotra i Pawła.

W poniedziałek miałam zaszczyt brać udział w uroczystości 150 urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego na Cmentarzu na Rossie przy Mauzoleum Marszałka z udziałem Polaków z Wilna, przedstawicieli władz polskich, wileńskich kombatantów i Wojewody Dolnośląskiego.

Dzień wcześniej spożywaliśmy obiad w Domu Polskim wraz z zaproszonymi gośćmi: wileńskimi kombatantami oraz członkami Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej. Słuchaliśmy opowieści historycznych sięgających czasów wojennych, które ściskały nas za serce.

Odwiedziliśmy również gimnazjum w Podbrodziu, w którym uczy się polska młodzież. Mieliśmy przyjemność obejrzenia występu, który przygotowali specjalnie dla nas. Szczególnie podobały mi się pieśni polskie śpiewane z akcentem litewskim, podobnie jak przed laty, gdy śpiewali je żołnierze idący walczyć za ojczyznę. 

Bardzo się cieszę, że mogłam pojechać na tę wycieczkę, z której wyniosłam wiele refleksji i wspomnień. Poznałam tam wspaniałych ludzi, oraz mogłam zwiedzić kraj, którego historia jest nierozerwalnie związana z moją ojczyzną. Na długo zostaną w mojej pamięci również opowieści kombatantów, którzy opowiadali jak radzili sobie w trudnych czasach oraz ile cierpienia doświadczyli w swoim życiu. Opiekunem szkolnym wycieczki był pan profesor Krzysztof Mielczarek.

Monika Kasperska – klasa 1 C