Podsumowanie projektu MIEJSCY ODKRYWCY

W dniu 16 listopada zakończył się jeden z realizowanych w naszej szkole projektów edukacyjnych Ekocentrum  – MIEJCY ODKRYWCY.
Zajęcia edukacyjne miały charakter terenowy. Grupa uczniów z klasy 1 A i 1 C  wzięła udział w dwóch zajęciach w formie wycieczek i spacerów,  prowadzonych przez profesjonalnych przyrodników i przewodników Monikę Szyrmer oraz Magdalenę  Berezowską – Niedźwiedź. W pierwszej części zajęcia były prowadzone przez przewodników  – przyrodników, a w drugiej zajęcia poprowadzili uczniowie naszej szkoły. Historię Parku Staszica przedstawiły Daria Lasek i Zuza Pakuszyńska, o życiu i zwyczajach mrówek opowiedziały Ola Kuzan oraz Kasia Podgórska. Fakty i ciekawostki o nietoperzach, które potrafią w ciągu jednej nocy zjeść ogromne ilości owadów przedstawiły Agnieszka Kalisz i Asia Stępień. Życie wiewiórek i zwyczaje, rodzaje dębów oraz informacje o gołębiach, to tematy omówione przez Weronikę Jankowską, Agatę Szulczewską, Agatę Dymecką, Agatę Kaflowską oraz Martynę Giedros. Były też omówione inne owady naszego klimatu takie jak motyle czy kowale a materiały o nich przygotowane zostały przez Mateusza Wojakiewicza, Martę Stec i Sandrę Burczyńską. Na koniec przy wielkiej stercie liści Kasia Szymczyk i Alicja Szlachetka przedstawiły ciekawostki o jeżach. Dowiedzieliśmy się jak zimują, co jedzą a nawet ile posiadają kolców.
A teraz kilka pytań sprawdzających:
Ile kolców posiadają jeże?
Na jaką wysokość wzlatują gołębie?
Ile owadów zjada nietoperz w ciągu jednej nocy?
Co to są „tramwajarze”
Ile gatunków motyli żyje w Polsce?
Na te wszystkie pytania potrafią już odpowiedzieć MIEJSCY ODKRYWCY z Liceum Ogólnokształcącego nr X.

Dziękuję serdecznie uczniom za przygotowanie dzisiejszej trasy a edukatorom z Ekocentrum za opiekę merytoryczną i przesympatyczną atmosferę zajęć.

Agnieszka Duda